Madımak'ta karar: Kamulaştırma

Sivas'ta görüşmeler yapan Devlet Bakanı Faruk Çelik, 37 aydının can verdiği Madımak Oteli'nin kamulaştırılacağını açıkladı.

24.02.2010 - 20:02

Madımak'ta karar: Kamulaştırma

Hükümet ‘Alevi açılımı’ kapsamında ilk adımı Sivas'taki Madımak Oteli için atıyor.

37 aydının öldürüldüğü Madımak Oteli, olaydan 17 yıl sonra kamulaştırılıyor. Açıklama ‘Alevi açılımı’ kapsamında Sivas'ta görüşmeler yapan Devlet Bakanı Faruk Çelik'ten geldi.

‘Alevi açılımı’ kapsamında Sivas'a giden, kentteki sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ve kanaat önderleriyle görüşen; talep ve düşünceleri dinleyen Fruk Çelik, otelin kamulaştırmasının ortak görüş olduğunu açıkladı.

Çelik şöyle konuştu:

“Madımak Oteli’nin kamu tarafından istimlakının doğru olacağı kanatine varıldı. Burasının çok amaçlı bir şekilde kullanılabileceği, bu kararın Sivaslılara bırakılmasının doğru olacağı ve olayla ilgili bir anı bölümünün oluşması ile ilgili bir ittifak oluştu. Diğer alanların çocuk kitabevinden, genel kütüphane veya diğer ihtiyaçlar şeklinde vilayet emrinde hizmet sunması konusunda uzlaşı sağlandı. Ben, bu konuyu hükümetimize ve sayın Başbakanımıza taşıyacağım.”

ET LOKANTASI, MÜZE...
37 kişinin öldüğü Sivas katliamından sonra Madımak Oteli’nin geleceği tartışma konusuydu.

Olayın üzerinden henüz iki yıl geçmesini ardından, otelin altına et lokantası açıldı. Çıkan tartışmalar 16 yıl sonra, Kültür Bakanlığı’nın et lokantasını başka bir yere taşımasıyla ason buldu.

Daha sonra, bakanlığın lokantanın yerine Madımak kurbanları için bir anma köşesi açmayı planladığı gündeme gelirken, Alevi dernekleri ise, otelin müzeye dönüştürülmesi konusunda ısrarlı davrandı.

Tartışmalar sürerken, Madımak Oteli, merkezi İstanbul'da bulunan bir emlak firması aracılığıyla satışa çıkarıldı. Otele, 9 milyon 950 bin Euro (22 milyon 63 bin lira) fiyat biçildi. Ancak otele alıcı çıkmadı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...