NTV

"Maganda kurşunu" sanıkları serbest kaldı

Anadolu Ajansı

Türkiye

Adana'da düğünde tabancayla havaya ateş açarak 13 yaşındaki çocuğun ölümüne neden oldukları iddia edilen 3 sanıktan damat beraat etti, tutuklu yargılanan iki sanığın ise 12'şer bin lira para cezasına çarptırılarak tahliyelerine karar verildi.

Adana'da düğünde tabancayla havaya ateş açarak 13 yaşındaki çocuğun ölümüne neden oldukları iddia edilen 3 sanıktan damat beraat etti, tutuklu yargılanan iki sanık ise 12'şer bin lira para cezasına çarptırılarak tahliye edildi.

Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın ilk duruşmasına, tutuklu sanıklar Hamza Ç, kayınpederi Medeni A. ile tutuksuz yargılanan damat Reşat S. ve ölen Doğan Özdemir’in babası Mehmet, annesi Songül Özdemir ile tarafların avukatları katıldı. 

 "Olası kastla adam öldürme, ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurma" suçlarından 28’er yıl hapisleri istenen sanıklardan dönerci ustası Hamza Ç. savunmasında suçlamaları kabul etmedi.

Düğünde kurusıkı tabancayla bir el ateş ettiğini ifade eden sanık, "Mermi bitince kayınbabam olan Medeni’ye tabancayı geri teslim ettim. Aradan 10-15 dakika geçince bir çocuğun vurulduğunu duydum. Beraatimi istiyorum." dedi.

Medeni A. da hakkındaki suçlamaları kabul etmedi, kurusıkı tabancayla düğünde bir el ateş ettiğini iddia etti.

Daha sonra tabancayı damadı Hamza’ya verdiğini ileri süren Medeni A, "O da bir el ateş etti. İleride de bir düğün vardı, oradan da ateş sesleri geliyordu." diye konuştu.

Damat Reşat D. de suçsuz olduğunu belirterek, "Etrafımda çokça insan vardı. Ben zaten olayı memurların gelmesiyle öğrendim. Kesinlikle ben ateş etmedim." ifadesini kullandı.

Ölen çocuğun annesi Songül ve babası Mehmet Özdemir ise sanıklardan şikayetçi olduklarını söylediler.

Acılı anne, "Oğlum hafta sonları okul harçlığını çıkartmak için düğünlere gidip yere atılan paraları toplayarak müzik yapanlara veriyordu. Yine bu sebeple oğlum düğüne gitmişti. Olayı görmedim, vurulduğunda haberi geldi. Kim tarafından vurulduğunu bilmiyorum." diye konuştu.

Mahkeme heyeti, sanıklar Medeni A. ve Hamza Ç'yi "Genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması ve silah bulundurmak’ suçlarından 12’şer bin lira para cezasına çarptırarak tahliyelerine karar verdi.

Damat Reşat D. ise delil yetersizliğinden beraat etti.

Mahkeme heyeti, ayrıca, küçük çocuğun ölümüne neden olduğu iddia edilen gerçek kişilerin bulunması için Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmasına hükmetti. 

Karar üzerine ölen çocuğun ailesi sinir krizi geçirdi.

ADLİYE ÇIKIŞI ARBEDE 

Adliye çıkışında iki tarafın yakınları arasında arbede yaşandı.

Çevik kuvvet ve Adliye Polis Merkezi ekipleri, tarafları güçlükle yatıştırdı. Olayla ilgili 3 kişi gözaltına alındı.

Seyhan ilçesi Gülbahçesi Mahallesi'nde 12 Kasım 2016’da arkadaşıyla mahalledeki sokak düğününe giderken iddiaya göre düğünün yapıldığı yerden açıldığı belirlenen ateş sonucu Doğan Özdemir yaşamını yitirmiş, yapılan araştırmada düğün sırasında tabancayla havaya ateş açtıkları iddia edilen Medeni A ve damadı Hamza Ç. tutuklanmış, bu kişilerle düğün sahibi damat Reşat S. hakkında dava açılmıştı.

ETİKETLER