NTV

Mahkeme çocuklarını reklam malzemesi yapan blogger annenin iki çocuğunu babaya verdi

ntv.com.tr

Türkiye

Blogger Nihan Kayalıoğlu sosyal medyada sürekli iki çocuğunun fotoğraflarını paylaşıyordu. Eşi, “Çocuklarımı reklam malzemesi yapıp para kazanıyor, istismara davetiye çıkarıyor” diyerek dava açtı. Mahkeme babayı haklı buldu

Sosyal medyada 200 bine yakın takipçisi olan ve neredeyse hemen her gün iki çocuğunun fotoğraflarını paylaşan ünlü anne bloggerlar'dan Nihan Kayalıoğlu’na eşi Savaş İçten boşanma davası açtı.

İstanbul Beykoz Aile Mahkemesi’ne başvuran İçten, eşiyle şiddetli geçimsizlik yaşadığını belirterek boşanmayı talep etti. Çocuklarının velayetinin de kendisine verilmesini isteyen baba, “Eşim çocuklarımız C.A. ve L’nin fotoğraf ve videolarını sosyal medya hesabında kamuya sunarak istismara davetiye çıkarmaktadır. Ayrıca kendisine ün kazandırmak için de çocuklarımı katıldığı TV programlarına da çıkarması kabul edilemez” diye açıkladı. Baba aynı zamanda, Kayalıoğlu’nun çocuklarının fotoğraflarını kullanarak kendi tanınırlılığını ve takipçi sayısını artırdığını söyledi.

FOTOĞRAF YASAĞI GELDİ

Boşanma davası sürerken mahkeme aldığı ara kararda çocukların velayetinin dava bitene kadar babaya bırakılmasına karar verdi. Ayrıca babanın çocuklarına ait fotoğrafların anne tarafından sosyal medyada paylaşılmama talebini de haklı bulan mahkeme Kayalıoğlu’nun o fotoğrafları sosyal medyada paylaşmasına yasak getirdi. Anneye çocuklarını görmesine ise hafta sonu için izin verildi. Uzmanlar bu kararın emsal niteliğinde olduğunu belirtti.

Nihan Kayalıoğlı/Instagram
Nihan Kayalıoğlı/Instagram

PEDOFİLİ DENEN İĞRENÇLİK VARKEN

Nihan Kayalıoğlu’nun çocuklarının fotoğrafını paylaşması sosyal medyadaki kullanıcılar tarafından sık sık eleştirilere neden olmuştu. Fotoğraflara şu yorumlar yapılmıştı:

KOLAY YOLDAN PARA: Kolay yoldan para ve takipçi kazanmak için kendi çocuklarının mahremlerini bu kadar ortaya döken insanlara tahammül edemiyorum artık. Eleştiriye açık olduğunu düşünmediğim, çocuklarının her anını her saniyesini Instagram'da da paylaşan, reklam için çocuklarını kullanmaktan çekinmeyen samimiyetsiz kadın.

KÜÇÜK ÇOCUK RUJ SÜRÜYOR: Bir paylaşımında da küçücük çocuğun eline vermiş ruju, çocuk kırmızı bir ruj sürüyor ve şahıs videoya çekiyor.

FÜTURSUZCA PAYLAŞIYOR: Pedofili diye bir iğrençlik varken çocuklarını bu kadar fütursuzca paylaşması beni rahatsız ediyor.

HER ŞEY REKLAM İÇİN: Küçücük kızı genç kız gibi giydirmesi falan hiç de ilgimi çekmemişti. Herkesin Instagram hesabı kendine diyebilirsiniz tamam ama hesabınız herkese açıksa ve de hesabınıza takipçi gelsin diye reklam veriyorsanız bu biraz amacınızın kişisel arşiv için değil de başka bir şey olduğunu düşündürüyor bana. Biri bu kadını pedofili diye bir şeyin olduğu konusunda uyarmalı.

CEP TELEFONU TÜM GÜN AĞZINDA: Dünyalar güzeli 2 çocuğa sahip blogger (Allah nazarlardan saklasın ve ailesine bağışlasın) fakat ne yazık ki cep telefonu, özellikle küçük kızının tüm gün ağzının içinde.

FENOMENLER NASIL PARA KAZANIYOR?

Sosyal medya fenomenleri ve yüksek sayıda takipçisi bulunan bloggerlar paylaşımları kazanç kapısına çevirmiş durumda. Çok takipçisi bulunan fenomenler anlaştıkları firmaların organizasyonlarına katılıp yapacakları paylaşımlar için ciddi ücretler talep ediyor. Örneğin bilinen bir Instagram fenomeni, ünlü bir otomobil firmasından aldığı araçla Türkiye’yi dolaşarak paylaşımlar yapıyor. Tanınan birçok blogger ise yaptıkları tatilleri, kıyafetlerini hatta çocuklarına hediye ettikleri ürünleri bile bedavaya getiriyor. Bunun için tek yapmaları gereken şey ise firmayı ya da ürünü yaptıkları paylaşımda etiketlemek. (Çağdaş Ulus/VATAN)

Nihal Kayalıoğlu bir kişisel bakım firması için reklam paylaşımı da yaptı.
Nihal Kayalıoğlu bir kişisel bakım firması için reklam paylaşımı da yaptı.

İşte Türkiye'deki bazı ünlülerin paylaşım tarifesi

İşte ünlü isimlerin paylaşımları karşılığında markalardan aldıkları iddia edilen tutarlar:

- Demet Akalın 20 bin TL

- İvana Sert10 bin TL

- Eda Taşpınar 10 bin TL

- Özge Ulusoy 8 bin TL

DİSLİKE KRALİÇESİ

AİLECE FENOMENLER

ETİKETLER