Mahkeme: Emek protestosu anayasal hak

Emek Sineması'nın yıkımını protesto gösterilerine katılan ve haklarında 7'şer yıla kadar hapis cezası istenen 4 kişi hakkında mahkeme; ''toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin'' anayasal bir hak olduğu, bu nedenle sanıkların suç işlemediği gerekçesiyle beraatlerine karar verdi.

Haberler 24.10.2013 - 14:02

Mahkeme: Emek protestosu anayasal hak

Emek Sineması'nın yıkımını protesto eden 4 kişi hakkında "Görevi yaptırmamak için direnme" ile "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" suçlarından açılan davada, sanıkların beraatine karar verildi.

İstanbul 31. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, sanıklar film eleştirmeni ve Altyazı dergisi editörü Mehmet Berke Göl ve Hazar Berk Büyüktunca ile avukatları katıldı. Diğer sanıklar ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada son savunmaları sorulan sanıklar Göl ve Büyüktunca, haklarındaki suçlamaları kabul etmedi.

Sanıkların avukatları da duruşmada söz alarak, müvekkileri hakkında beraat kararı verilmesini talep etti.

'ANAYASAL HAK'
Mahkeme heyeti, sanıklar Hazar Berk Büyüktunca, Özgür İpek, Mehmet Ferit Aka ve Mehmet Berke Göl hakkında ''Görevi Yaptırmamak için direnme'' suçunun yasal unsurlarının oluşmadığı, ''toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin'' anayasal bir hak olduğu, bu nedenle sanıkların suç işlemediği gerekçesiyle beraatlerine karar verdi.

7 Nisan 2013 Pazar günü İstiklal Caddesi'nde yapılan protestoya polis biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etmiş, 4 kişi gözaltına alınmıştı.

Sayfa Yükleniyor...