Balyoz davasında kararları açıklayan mahkeme, Çetin Doğan, Halil İbrahim Fırtına ve Özden Örnek'e 'darbeye eksik teşebbüs'ten 20 yıl hapis cezası verdi.

Davada; 78 kişi 18 yıl, 214 kişi 16 yıl hapis cezası aldı, 34 kişi ise beraat etti.

Çetin Doğan'ın kızı Pınar Doğan, kararın açıklanmasının ardından değerlendirmelerde bulundu.

İç hukuk yollarından bir beklentilerinin kalmadığını söyleyen Pınar Doğan, 'davayı uluslararası platforma taşımayı düşündüklerini' söyledi.

Doğan, şöyle devam etti:

"Mahkeme, bu kararla sahte belgeleri üreten çete ve insan grubuyla iş birliği yapıyor durumuna düşmüştür. Bu kararla tarihe çok kötü bir şekilde geçecekler. Bu karar bizi üzmemiştir. Burada üzülmesi gereken, böyle bir karara imza atabilmiş insanlar grubudur.

Buna 'mahkeme' demeye dilim varmıyor. Türkiye'de değişen düzenle birlikte hukuki duruma karşı bir beklentimiz kalmadı. Emniyet güçlerinin sahte belge üretenlerin peşine gitmesi gerekirken, bunlar örtbas edildi. Yargıtay sürecinden de bir beklentimiz yok. Davayı uluslararası platforma taşımayı düşünüyoruz."

ÇİÇEK: İLERİYE DÖNÜK UMUDUMUZ KALMADI
Aynı davada yargılanan ve 16 yıl hapis cezasına çarptırılan emekli albay Dursun Çiçek'in avukat kızı İrem Çiçek de kararın açıklanmasının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Kararı eleştiren avukat İrem Çiçek, şöyle konuştu:

''Bazı sanıklar, avukatlarıyla birlikte savunma yapmadı. Bazıları ise savunma yaptı. Savunma yapanlar, iyi halden yararlandı. Yapmayanlara, herhangi bir indirim uygulanmadı. Burada mahkeme aslında, iyi niyetli olmadığını ortaya çıkarıyor. Çünkü hiç kimseyi savunma yapmak için zorlayamazsınız.

Bunu da 'iyi hal', 'kötü hal' diye ayıramazsınız. 3 yıldır bu Silivri toplama kampının içindeyim. İlk geldiğimde, hiç böyle değildi. Benim saygı duyduğum yargıçların, savcıların, geldikleri bu durumu görünce ileriye dönük çok da umudum olduğunu söyleyemeyeceğim.''