Makyaj malzemesi alırken

Kozmetik malzemelerinin içindeki kimyasallardan korkup doğal ürünleri tercih edenler için... Sertifikalı doğal kozmetik kriterleri...

Haberler 25.08.2010 - 11:23

Makyaj malzemesi alırken

Doğal ürünler ya cam şişelerde ya da geri kazanabilen diğer ambalajlarda satışa sunulmakta. Bir ürünün “doğal kozmetik” olabilmesi için en azından aşağıdaki kurallara uyması şarttır:


- Doğal kozmetikler, “doğal ve cilde dost” hammaddelerden üretilmeli
- Doğal kozmetiklerin üretiminde mineral yağlar ve parafinler kullanılamaz. Çünkü mineral yağlar cilt tarafından emilemezler ve cilt üzerinde su geçirmez bir tabaka yaratırlar.
- Paraben, izotiyazolin, formaldehid gibi sentetik koruyucular doğal kozmetiklerde bulunmamalı.
- Sentetik çözücüler yardımıyla elde edilen doğal maddeler de doğal kozmetik üretiminde kullanılmamalı.
- PEG (polietilenglikkol) gibi sentetik emülgatörler ve SLS (sodyumlaurilsülfat) ya da SLES (sodyumlauriletersülfat) gibi tensidler kullanılarak üretilmiş vücut losyonları ve şampuanlar gibi kozmetik ürünler “doğal kozmetik” olarak sunulamazlar.
- Doğal kozmetiklerin tam içerikleri CTFA veya INCI isimleriyle ambalaj üzerinde yer almalı.
- Doğal kozmetik ambalajları çevre ile uyumlu malzemelerden seçilmeli. Böylece hem zararlı maddelerin ürüne geçmesi hem de ambalajın üretilmesi ve sonradan bertarafı sırasında çevrenin kirlenmesi önlenmiş olur.
- Doğal kozmetiklerin üretiminde ölü hayvanlardan elde edilen hammaddeler (örneğin doku özleri, hormonlar, ayrıca lipozomlar, niozomlar) kullanılamaz
- Doğal kozmetik kavramı, hayvanlar üzerinde test yapılmasını kesinlikle dışlamaktadır.
- Doğal kozmetiğin üretimi sırasında da çevre kirlenmesine neden olunmamalı.

Sayfa Yükleniyor...