Malatya’da korkutan gerginlik

Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde sahur vaktinde evlerinin önünde davul çalınmasını istemeyen Alevi bir ailenin evine taşlı saldırıda bulunuldu. Aileye ait bir ahır da ateşe verildi.

29.07.2012 - 15:51

Malatya’da korkutan gerginlik

Doğanşehir ilçesine bağlı Sürgü Beldesi’nde dün gece gerginlik yaşandı.

İddiaya göre; beldede yaşayan Alevi ailelerin fertleri, önceki gün sahurda kapılarının önünden geçen davulcuya , "Burada davul çalmayın" dedi. Davulcunun tepki göstermesi üzerine taraflar tartıştı.

Beldede olay duyulunca dün gece toplanan 50 -60 kişilik grup, ailenin evinin önünde toplandı.

Jandarma ekipleri, evi taşladığı iddia edilen kalabalığa müdahale etti.

Jandarma olayları yatıştırmakta yetersiz kalınca Doğanşehir ilçesinden takviye ekip istendi.

Gruptakiler evin yanındaki ahırı ateşe verince jandarma havaya uyarı ateşi açtı. Yaklaşık 2 saat süren olaylar, gelen takviye ekiplerin öfkeli kalabalığı dağıtmasıyla son buldu.

Evli taşlanan ve ahırı yakılan Hüseyin Hasan Evli, "Bizim istediğimiz birlik beraberlik. Kardeş kardeş yaşamak istiyoruz. Biz böyle olaylar istemiyoruz. Çorum’da yaşandı, Maraş’ta yaşandı, Malatya’da yaşandı da ondan. Biz kalkıp da bugüne kadar kimseyi incitmedik" dedi.

Yaşadıkları dehşet gecesini anlatan Leyla Evli de olaylar sırasında cep telefonu ile kaydettiği görüntüleri ve eve atılan taşları basın mensuplarına gösterdi.

"Bizi linç etmeye geldiler" diyen Leyla Evli, şunları söyledi:

"Adamların amacı zaten belliydi, bizi öldürmeye gelmişler. ’Kürtlere ölüm’, ’Alevilere ölüm’, ’Sizi burada barındırmayız, gidin buradan, gitmeseniz de biz sizi öldüreceğiz’ diyerek bizi tehdit ettiler. Biz sadece bir gece öncesinde dedik ki pencereyi açtık, ’Bizi rahatsız etmeyin biz uyuyoruz, oruç da tutmuyoruz. Ertesi sabah erkenden 4- 5 kişi işe gideceğiz’ dedik. Toplanan kalabalık, ’Biz Sivas katliamı gibi yapacağız’, ’Madımak’taki gibi yapacağız, yakacağız sizi’ dediler."

JANDARMA GÜVENLİK ÖNLEMİ ALDI
Olay sonrası çok sayıda jandarma ekibi beldede güvenlik önlemi alarak nöbet tutmaya başladı. Beldede bugün durumun sakin olduğu belirtildi.

Doğanşehir Kaymakamlığı’na vekalet eden Akçadağ Kaymakamı Erhan Günay, Doğanşehir Belediye Başkanı CHP’li İbrahim Karaman, Sürgü Belediye Başkanı Ak Partili Faruk Taşdemir ve İl Jandarma Komutanlığı yetkilileri beldeye giderek inceleme yaptı.

CHP Malatya İl Yönetimi’nden bir heyet de aileyi ziyaret ederek bir süre görüştü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...