Mamak'taki FETÖ darbe girişimi davasında tutuklu er kalmadı

Mamak 28. Mekanize Tugayı'ndan çıkan zırhlı araçlarla FETÖ'nün darbe girişimine katıldıkları iddiasıyla yargılanan, tutuklu 36 sanıktan 23 er, 2 uzman çavuş ve bir astsubay tahliye oldu.

Anadolu Ajansı 18.05.2017 - 12:00 | Son Güncelleme : 18.05.2017 - 12:27

Mamak'taki FETÖ darbe girişimi davasında tutuklu er kalmadı

Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Mamak 28. Mekanize Tugayı'ndan çıkan zırhlı araçlarla FETÖ'nün darbe girişimine katıldıkları ve bir kişinin şehit edilmesi eylemine karıştıkları iddiasıyla yargılanan askerler için karar verildi.

Tutuklu 36 sanıktan 23 er, iki uzman çavuş ve bir astsubay için tahliye kararı çıktı. Böylece davada tutuklu er kalmadı.

Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesinde, 15 Mayıs Pazartesi günü yargılanmaya başlayan sanıklar, 4 gün boyunca savunma yaptı. Duruşmada Cumhuriyet savcısı, tutuklu yargılanan sanık erler Ahmet Gök, Alaattin Karakoca, Berkan Akköse, Cihin Rim, Davut Yasin Ameleoğlu, Hüseyin İmre, İbrahimDarıcı, Mehmet Baran, Mehmet Taşdelen, Mehmet Tat, Muhammed Ali Özbek, Mustafa Kaya, Mustafa Savkat, Nihat Aydın, Oğuzhan Işık, Sefa Çobanoğlu, Serdar Uludağ, Şükrü Sevinç ve Yılmaz Can Ordubakandan'ın tahliyelerini talep etti.

Savcı diğer sanıklar Emrah Ersever, Fatih Yıldırım, Mahsun Sakat, Muhammed Mete, Abdurrahman Koçoğlu, Oğuz Coşkun, İlyas Atak, Murat Demir, Fazlı Uğurlu, Sedat Akdeniz, Haşim Aktaş, Uğur Pekmezci, Fatih Efe, Ahmet Çelikel, Dursun Koca, Celal Taşkın ve Abdullah İnal'ın ise tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi.  Sanık savunmalarının ve avukatlarının taleplerinin alınmasının ardından Mahkeme Başkanı Melih Uçar, duruşmaya ara verdi.

Hakim Uçar, verilen kısa aranın ardından, ara kararı açıkladı. Buna göre mahkeme heyeti, tutuklu erler Ahmet Gök, Alaattin Karakoca, Berkan Akköse, Cihan Rim, Davut Yasin Ameleoğlu, Emrah Ersever, Fatih Yıldırım, Hüseyin İmre, İbrahim Darıcı, Mahsun Sakat, Mehmet Baran, Mehmet Taşdelen, Mehmet Tat, Muhammed Mete, Muhammed Ali Özbek, Mustafa Kaya, Mustafa Savkat, Nihat Aydın, Oğuzhan Işık, Sefa Çobanoğlu, Serdar Uludağ, Şükrü Sevinç, Yılmaz Can Ordubakandan ile uzman çavuşlar Abdullah İnal, Celal Taşkın ve astsubay Uğur Pekmezci'nin tahliyelerini karar verdi.

Tahliyesine karar verilen sanıklar için yurt dışına çıkış yasağı koyan mahkeme heyeti, sanıklar eski binbaşılar Fatih Efe, Ahmet Çelikel, Dursun Koca, eski üsteğmen Abdurrahman Koçoğlu ve uzman çavuşlar Sedat Akdeniz, Fazlı Uğurlu, Haşim Aktaş, İlyas Atak, Murat Demir ve Oğuz Coşkun'un tutukluluk hallerinin devamına hükmederek, duruşmayı erteledi. 

Sayfa Yükleniyor...