Manaki Kardeşler ve Atatürk aynı çizgilerde

Manastırlı Manaki Kardeşler adına her yıl düzenlenen Manaki Film Festivali, bu yıl Türkiye bağlantılı ilginç bir katılıma da sahne oluyor.

14.09.2012 - 19:14

Manaki Kardeşler ve Atatürk aynı çizgilerde

Atatürk'ün Manastır Askeri Lisesi’nde eğitim aldığı sırada Manaki Kardeşlerle tanışmasını ve birlikte fantastik bir macera yaşamalarını konu alan çizgi öykü, Çiztanbul projesi kapsamında Makedon sanatçı Aleksandar Sotirovski tarafından yazılıp çizilmişti.

Kitapta yer alan söz konusu öyküden hareketle, henüz bir Osmanlı vilayeti olduğu 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başlarında çok sayıda kültürel gelişime beşiklik etmiş olan şehrin Türk ve Balkan tarihlerindeki önemi tartışılacak.

“Yitik Umudun Güncesi” adlı çizgi öykü etraftında bir panel düzenlenecek ve eserde yer alan sayfaların büyük boy röprodüksiyonları sergilenecek.

Sotirovski, konuyla ilgili olarak şunları söylüyor:

“Çiztanbul projesine katılımım söz konusu olduğunda, doğup büyüdüğüm Manastır kentinin Türkiye ve İstanbul ile arasındaki kuvvetli bağları ortaya koymayı düşünmüştüm. Atatürk'ün eğitim hayatında önemli bir yeri olan Manastır, aynı zamanda Manaki Kardeşlerin de şehridir. Hatırlarsınız, Ulysses’in Bakışı adlı filmde Angelopoulos, Manaki Kardeşler’in çektiği kayıp bir filmin aranışını konu etmişti. Atatürk'ün Askeri Lise eğtimi aldığı dönemde, Manaki Kardeşler de Manastır’daydı ve fotoğraf ve film üzerine ilk çalışmalarını yapıyorlardı. Onun, bu kez bir subay olarak Manastır’a geri döndüğü yıllarda ise, çalışmaları ilerlemişti; artık başka yerlere de gidip geliyorlardı ama Manastır’dan kopmamışlardı. Manakiler ile Atatürk arasında gerçekten de bir tanışıklık olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmamasına rağmen, o yılların kültürel ortamı içinde, hele Manastır gibi pek de büyük olmayan bir yerleşim merkezinde, mutlaka bir çeşit bağ kurduklarını düşündüm. Atatürk'ün Eleni ile yaşadığı aşka dair gerçek verileri de katarak, hem sinemaya, hem İstanbul ve Manastır arasındaki kültürel köprülere dair böyle bir bir çalışma yaptım Çiztanbul için... Ortaya çıkan sonuç, festival komitesinin de ilgisini çekti.”

Balkanlar sinemasının kurucuları olarak kabul edilen Manastırlı Manaki Kardeşler adına her yıl düzenlenen etkinliğin bu seneki onur konuğu ise Catherine Deneuve.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...