Manavgat Oymapınar Hidroelektrik Santrali'nde 14 Ekim'de çıkan yangının ardından Oymapınar baraj kapaklarının kapatılması nedeniyle gölün bazı yerleri kurudu.

Baraj gölünde suyun 15 metrenin altına düşmesi ile turistleri taşıyan tekneler karaya oturdu. Bataklık haline gelen baraj gölünde adacıkların oluştuğu ve bol miktarda balık ve midye de ortaya çıktı.

Baraj gölü kıyısında tekne ve restoran işletmeciliği yapan Şeref İnci, 24 yıldır su seviyesinin bu derece düşmediğini belirterek, ''Bir hafta önce su seviyesi düşmeye başlamıştı. Suyun niye kesildiği konusunda bize bilgi verilmedi. Suyun azalması sonucu büyük balıklar eski yataklarına kaçarken küçük balıklar ve midyeler bol miktarda karaya vurdu. Çok ciddi şekilde midye görünce şaşırdık. 24 yılın sonunda gölün dengesi bozuldu. Midyeler telef oldu. Tekne turlarımızın iptal olması ve sezonu kapatmamız ciddi maddi kayıplara neden oldu'' dedi.

Baraj gölünün kuruması ve teknelerin karaya oturmasının ardından dünyaca ünlü Manavgat Şelalesi de kuruma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Bugün sabah saatlerinde şelalenin suyu azaldı.

Oymapınar barajında 14 Ekim tarihinde kabloların yerlerinin değiştirilmesi çalışmaları sırasında meydana gelen hidroelektrik santralindeki patlamada yangın çıkmıştı. Çıkan yangın sonrasında 15 işçi tahliye edilmiş, olayda ölen ya da yaralanan olmamıştı. Çıkan yangının ardından elektrik üretimi durdurulup baraj kapakları kapatılmıştı. Bu tarihten sonra da Oymapınar gölüne ve Manavgat Baraj gölüne su verilmemeye başlanmıştı.

DSİ yetkilileri, 9 gündür su bırakılmayan Oymapınar ve Manavgat baraj gölüne suyun Pazartesi günü bırakılacağını, pazartesi gününe kadar da Manavgat barajında ki arızanın da tamir edileceğini belirttiler.