Manga: Eurovision teklifi gelmedi

MTV Avrupa Müzik Ödülleri'nde 'En iyi sanatçı' seçilen Manga, Eurovision'da da Türkiye'yi temsil etmeleri konusunda henüz kendilerine bir teklif gelmediğini söyledi.

Haberler 14.11.2009 - 12:19

Manga: Eurovision teklifi gelmedi

MTV Avrupa Müzik Ödülleri'nde 'En iyi sanatçı' seçilen Manga grubunun solisti Ferman Akgül, birinciliğin omuzlarına daha büyük sorumluluklar yüklediğini belirterek, ''Ödülden sonra önümüzde yeni bir kapı açılmış gibi hissediyoruz. Bundan sonra bize düşen bu başarıyı daha ileriye taşımaktır.'' dedi.

MTV Avrupa Müzik Ödülleri ve gelecekteki projeleri hakkında bilgi veren Akgül, herkesin aksini düşünmesine rağmen ödülü alacaklarını son ana kadar bilmediklerini vurgulayarak, hayranlarından aldıkları destekle oraya gittiklerini ve bu destek sayesinde ödülü alacaklarını hissettiklerini söyledi.

Ödülün, kariyerleri için bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan Akgül, ''Ödülden sonra önümüzde yeni bir kapı açılmış gibi hissediyoruz. Bundan sonra bize düşen bu başarıyı daha ileriye taşımaktır. Her şey bizim göstereceğimiz gayrete bağlı. Bu ödülü hayranlarımıza armağan ediyoruz'' dedi.

BURADA ROCK MÜZİK YAPILDIĞINI BİLİMİYORLAR
Ödülü alırken ''Güzel ve yalnız ülkemiz adına alıyoruz'' diyerek Nuri Bilge Ceylan'a yaptıkları göndermeye de değinen Akgül, 'nin yurt dışında yeterince tanınmadığını savunarak, ''Belki de biz kendimizi iyi anlatamıyoruz Avrupa'da. Burada rock müzik yapıldığını düşünmemeleri çok ilginç bir şey. Batı müziğinin hatta konservatuvarların dahi olduğuna inanmıyorlar.'' şeklinde konuştu.

Ödülün ardından ilk hedeflerinin Avrupa için bir ''single'' yapmak olduğunu anlatan Akgül, Aralık ayında Avrupa turnesine çıkacaklarını anlattı, ayrıca ''Şehri-Hüzün'' albümünün Anadolu turnesine çıkıp hayranlarına ulaşmak için sabırsızlandıklarını söyledi.

'EUROVİSİON TEKLİFİ GELMEDİ'
Ferman Akgül, MTV Avrupa Müzik Ödülü'nden sonra Eurovision'da da Türkiye'yi temsil edecekleri gibi söylentilerin yayıldığını, ancak resmi bir teklif gelmediğini, bu nedenle söylentiler üzerinden yorum yapmaya da gerek olmadığını kaydetti.

Şarkılarını yaparken o an yaşadıkları olaylardan, okudukları kitaplardan etkilendiklerini dile getiren Akgül, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Bazen bir söz oluyor elinizde ve şarkı geliyor, bazen de müzik oluyor bir şeyler mırıldanıyorsunuz ve o kelimelerden bir anlam yaratmaya çalışıyorsunuz. Genelde bizi etkileyen yani üzen, mutlu eden olaylardan etkilenerek oluşturuyoruz şarkılarımızı ve sözlerimizi. 'Hadi şunun üzerine bir şeyler yazalım hikaye olsun, başı şu olsun, bu olsun' demekle olmuyor. Bir film, bir kitap ya canımızı çok sıkıyor ya da çok mutlu ediyor. İşte o anda 'bunu hadi yazalım' diyoruz.''

ÖNCELİK FUTBOLDA
Manga'nın çok sayıda söz ve bestesine imza atan gitarist Yağmur Sarıgül de Türkiye'den dünya çapında bir ''star'' çıkmaması konusuna değinerek, Türkiye'nin önceliğinin müzikten çok futbol olduğunu, oysa yurt dışındaki sanatçıların tanıtım konusunda ülkelerinin kültür bakanlıklarından büyük destek gördüklerini kaydetti.

Sarıgül, ''Ülkemizde tanınmış 'starlar' çıkarmanın yolu devlet desteğinden geçiyor. Tek başına bir sanatçının yapabileceği bir şey değil. Kültür ve Turizm Bakanlığının doğrudan bir desteği şart. Gazeteyi açtığımızda gördüğümüz manzara aslında her şeyi açıklıyor, kocaman bir Beyonce resminin yanında 'Manga da ödül aldı' diye verilmiş haberimiz.'' dedi.

Sarıgül, başarı için gerekli olanın kendi kimliğinden ve müziğinden ödün vermemek olduğunu ifade ederek, dünyanın ortak dili İngilizce olsa da Türkçe'nin de yabancılara farklı gelebilecek bir tınısının olabileceğini anlattı.

Grubun bas gitaristi Cem Bahtiyar da yaptıkları müzik tarzına değinerek, bir rap grubu olmalarına rağmen, müziklerinin içinde farklı ögeler barındırdıklarını ifade etti. Bahtiyar, ''Hedefimiz kendi karakterimizi yaratmak. İnsanlar müziğimizi dinlediğinde 'işte bu Manga' diyebiliyorsa bu bize yeter'' dedi.

Turntable'da gruba katkıda bulunan Efe Yılmaz, Türkiye'nin her yerinde konserler verdiklerini anlatarak, ''Dinleyicimize kendimizi konuşarak anlatmak yerine çalarak ve şarkı söyleyerek anlatmayı tercih ettik. Tarzımızı anlatamıyoruz ama gösteriyoruz. Manga kuruluşundan bu yana gidebildiği her yere gitti. Bizim sırrımız çıkıp çalmaktı. Önemli olan yaratıcılıktır. Her şeyi yorumlayabilirsiniz ama yaratıcılık yoksa adınızı bir yere yazamazsınız'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...