Manisa Valisi: Ceza gürültü nedeniyle verildi

Manisa'da 3'ü kız 5 öğrencinin kaldığı eve polis baskın yaptı ve ceza kesildi. Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, para cezasının evde kızlı-erkekli kalındığı için değil, gürültü nedeniyle kesildiğini açıkladı.

Anadolu Ajansı 10.11.2013 - 15:08

Manisa Valisi: Ceza gürültü nedeniyle verildi

Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, öğrenci evine ceza kesildiği yönündeki haberde olayın doğru yansıtılmadığını, polisin söz konusu eve gürültü nedeniyle ceza kestiğini ifade ederek, "Burada asıl konunun gündeme malzeme edilmesi gibi bir ahlaki sorun var" dedi.

Vali Savaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, basında yer alan haberle olayın çarpıtıldığını ileri sürerek şunları söyledi:

"Haberler kesinlikle doğruyu yansıtmamaktadır. Gündemde yer alan olayların çarpıtılması için veya çarpıtmaya bir gerekçe olarak kullanmasından dolayı biz Manisa olarak, Manisa Emniyeti olarak bu olaydan dolayı rahatsız olduğumuzu sizlerin aracılığıyla ifade etmek istiyorum. Bu çarpıtma öğrencilerden kaynaklanan birşey midir, başka bir husus mudur, belki bu husus araştırılabilir ama bu konuda asıl medyanın üzerine düşen görevi daha hassasiyetle yürütmesi gerektiği kanaatindeyim. Kendilerine iletilen şeylerin aslını araştırmak, aslında basın yayın organlarının haber verme ahlakıyla, ilkeleriyle alakalı bir husustur."

Polisin herhangi bir suç veya kabahatin işlendiğine ilişkin her türlü ihbarla ilgili suç işleme durumunun var olup olmadığını araştırmakla yükümlü olduğunu ifade eden Vali Savaş, kamu düzenini sağlamanın hem Valiliğin hem kolluk birimlerinin birincil görevi olduğunu kaydetti.

Vali Savaş, şöyle konuştu:

"Burada da gürültü suretiyle bozulmuş olan bir düzen ihlali var. Buna ilişkin işlem yapmak polisin yükümlülüğüdür. Bu tür ihbarı değerlendirmeyip üzerine gitmemek aslında görevini ihmal suçu oluşturur. Tersi aslında olağan ve doğru olmayan durumdur. Burada asıl konunun gündeme malzeme edilmesi gibi bir ahlaki sorun var, bunu ifade etmek istiyorum" dedi.

Önceki gece 155 Polis İmdat Hattı'na gece 01.53'te Yarhasanlar Mahallesi 2324 Sokaktaki apartman dairesinden aşırı gürültü geldiği yönündeki ihbar üzerine giden polislerin, gürültüye şahit olduktan sonra söz konusu daireye kadar çıkarak uyardıkları ve dairede ikamet edenlere Kabahatler Kanunu 36. maddesi gereğince ceza kesildiği öğrenildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...