Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesinin tespitine göre, merkez üssü Manisa'nın Gölmarmara ilçesinde saat 05.14'te 4,4, saat 05.16'da 4,0 ve saat 05.52'de 4,8 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi.

Öte yandan 05.50'de merkez üssü Saruhanlı ilçesi olan 4,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Depremin 28,85 kilometre derinlikte gerçekleştiği açıklandı.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, bugün saat 18.53'te Saruhanlı Gölmarmara arasındaki bir noktada merkezi bulunan 5,1 şiddetinde deprem meydana geldiği, il ve ilçe merkezlerinin hiçbirinde hasar bulunmadığı duyuruldu.

Kırsal mahallelerde taramaların sürdüğü belirtilen açıklamada, "Saat 19.20 itibarıyla Gölmarmara Tiyenli Mahallesi'nde 3 kerpiç evde orta hasar olduğu tespit edilmiştir. Gelişmeler oldukça bilgi verilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." ifadesi yer aldı. 

"CAN KAYBI YA DA YARALI YOK"

Manisa AFAD Müdürü Bekir Şen, saat 18.53'te merkez üssü Manisa'nın Saruhanlı ilçesi olan 5,1 büyüklüğündeki sarsıntının kent genelinde hissedildiğini, deprem sonrası tüm ekiplerin merkez ve ilçelerde çalışmalara başladığını belirtti.

Gelen ilk bilgilere göre can kaybı ya da yaralının bulunmadığını ifade eden Şen, "Merkez üssüne en yakın yerleşim birimlerinden Gölmarmara'nın Tiyenli Mahallesi'nde kerpiç evlerde hasar oluştuğu yönünde bilgi var. Ekiplerimiz bu bölgeye hareket etti. Sağlıklı bilgilere kısa zamanda ulaşabileceğimizi düşünüyoruz" dedi.

Gölmarmara Kaymakamı Zeyit Şener, mahallede yaptığı incelemenin ardından vatandaşların evlerine giremeyecek durumda olduğunu belirledi ve çadır kurulması kararlaştırıldı.

AFAD, İHH Manisa Arama Kurtarma (İHH MAK) ve Manisa Telsiz Radyo Amatörleri Arama Kurtarma Derneği (MAT) ekiplerince belirlenen yerlere çadırlar kurulmaya başlandı.

Türk Kızılayı Afet Bölge Şefi Muammer Kasım Ütebay öncülüğünde mahalleye gelen ekip tarafından 500 kişilik kumanya dağıtıldı.

Manisa Büyük Şehir Belediyesine ait itfaiye ekipleri de depremden etkilenen binaların çatılarından düşmek üzere olan kiremitleri temizledi.