Manken robot, podyumlara çıkmaya hazır

Japonlar, öğretmen robotun ardından manken robot da geliştirmeyi başardı.

16.03.2009 - 14:50

Manken robot, podyumlara çıkmaya hazır

Japonya'daki İleri Sanayi Teknolojileri Enstitüsünden uzmanların geliştirdiği 1,58 metre boyunda, 43 kilo ağırlığındaki "HRP-4C", defilelerin yıldızı olmaya aday.

Yapımı için 1,6 milyon avro harcanan "manken robot" podyumlara ilk adımını yakında atacak.

Uzman ekip, "HRP-4C"nin prototipi için, araştırma verilerine dayanarak, 19-29 yaşındaki Japon kadınların yapısını inceledi. Geliştirilmesi 3 yıl alan insansı robot, verilen sesli komutları az çok yerine getirebiliyor. "Manken robot", Japonca "adın ne, kaç kilosun" gibi soruları yanıtlayabiliyor.

Gümüş renkli bir vücudu, manga karelerinden fırlamış gibi görülen bir yüze sahip olan prototip, görüntü olarak 19-29 yaş aralığında bulunan Japon kadınlarını andırıyor.

Robotun tasarımcılarından Shuji Kajita, "Merhaba millet, ben sibernetik insan HRP-4C" diyebilen robotlarının gerçek bir insan olması durumunda oldukça esrarengiz bir kadın olacağını ifade ediyor.

Robotun eğlence endüstrisi için geliştirildiğini belirten Kajita, ürünün "şimdilik" satışa sunulması yönünde planlarının olmadığını belirtti.

Japon bilim adamları kısa süre önce de yoklama yapan, gülümseyen ve azarlayan robot öğretmen geliştirmişti.

Tokyo'da okullarda denenmeye başlayan Saya adlı öğretmen robotun sadece yoklama ve "sessiz olun" gibi uyarılar yaptığını belirten uzmanlar, Saya'nın gerçek öğretmenlerin yerini alması için henüz erken olduğunu söylemişlerdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...