Mardin katliamına rekor ceza istendi

44 kişinin öldürüldüğü Bilge köyündeki katliamın iddianamesinde savcı, 9 sanık hakkında her cinayet için birer kez olmak üzere ağırlaştırılmış ömür boyu hapis istedi.

Mardin katliamına rekor ceza istendi

Mardin Cumhuriyet Savcılığı tarafından Bilge köyündeki katliamla ilgili yürütülen soruşturma tamamlanarak dava açıldı. Savcılığın hazırladığı iddianamede rekor cezalar istendi.

İddianamede, 9 zanlı hakkında tasarlayarak, canavarca hisle adam öldürme iddiasıyla, her öldürülen kişi için birer kez olmak üzere toplam 44'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Savcı, aynı sanıklar için ayrıca 10 kişiyi yaralamak suçundan 216'ar yıla kadar hapis, ateşli silahlar yasasına muhalefetten de 3'er yıl hapis cezası talebinde bulundu. Her sanık için istenilen hapis cezası 2 bin 163 yılı buldu.

Katliamın iki çocuk sanığı ise ayrı bir mahkemede yargılanacak. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak olan iki sanık, 18 yaşından küçük oldukları için yetişkinlerin yarı oranında, yani bin 120 yıl ceza istendi.

Sanıkların katliamda devletin verdiği silahları kullandıklarına dikkat çekilen iddianamede, zanlı Abdulhakim Çelebi'ye verilecek cezanın arttırılması talebinde bulunuldu.

Şüphelilerin önümüzdeki günlerde Mardin'de hakim karşısına çıkması bekleniyor. Ancak adliye kaynakları, güvenlik gerekçesiyle davanın başka bir kentte görülebileceğini belirtiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...