Mardin Valisi: 71 kişi gözaltına alındı

Mardin Valisi Mustafa Yaman, Derik Kaymakamı'nın şehit edilmesine ilişkin 28'i kamu görevlisi 71 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Vali Yaman, kargoyla getirilen bombanın, belediye ve kaymakamlık personelince patlatıldığını söyledi.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 15.11.2016 - 15:42 | Son Güncelleme : 15.11.2016 - 16:48

Mardin Valisi: 71 kişi gözaltına alındı

Mardin Valisi Mustafa Yaman, Derik Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk'ün şehit edildiği terör saldırısına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Mardin Valisi Yaman, 10 Kasım günü saat 12.00 sıralarında Derik Kaymakamı olarak görev yapan ayrıca İçişleri Bakanlığınca Derik Belediyesine görevlendirilen Kaymakam Safitürk'e terör örgütü PKK mensuplarınca el yapımı patlayıcı ile saldırı yapıldığını anımsattı.

Saldırıda yaralanan Kaymakam Safitürk'e ilk müdahalenin Derik Devlet Hastanesi'nde yapıldığını, daha sonra sevk edildiği Gaziantep'teki Doktor Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde müdahaleye rağmen şehit düştüğünü belirtti.

''SALDIRININ PLANLANDIĞI DEĞERLENDİRİLMEKTEDİR"

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığınca saldırı ile ilgili soruşturma başlatıldığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun gelişmeleri bizzat takip ederek, çalışmalara destek verdiklerini aktaran Yaman, şöyle konuştu:

"İl Emniyet Müdürlüğünce yürütülen çalışmalarda Şehit Safitürk'ün yakın mesaisinde olan kamu görevlilerinin de aralarında bulunduğu 28 kişi, İl Jandarma Komutanlığınca da 43 kişi gözaltına alınmıştır. Olayla ilgili gözaltına alınan kişi sayısı şu an itibarıyla toplam 71'dir. İlgili birimlerce yapılan çalışmalarda olay tarihinden 3-4 gün önce Derik Kaymakamlığı çalışanları Ş.M, F.B, N.E, Z.D ve Z.E'nin toplantı yaptıkları, bu toplantıda yapılacak saldırının planlandığı, kargo yoluyla gelecek olan bombanın kaymakamlık makamında patlatılacağı kararını aldıkları değerlendirilmektedir."

Yaman, "Ş.M'nin 8 Kasım Salı günü bir personel aracılığıyla içerisinde bomba olan kargoyu kaymakamlığa getirttiği ve akabinde bombayı kaymakamlık makamına yerleştirdiği, ayrıca 10 Kasım Perşembe günü saat 12.00 civarında kaymakamlık personeli T.E ile belediye personeli V.E tarafından daha önceden yerleştirilen patlayıcının uzaktan patlamasının sağlandığı değerlendirilmektedir. Yapılan yoğun çalışmalar sonucunda olayın failleri olduğu değerlendirilen şahıslar ve iş birlikçilerinin tamamı halen gözaltında bulunmaktadır" ifadelerini kullandı.

''SALDIRI MİLLETİMİZİN HUZURUNA VE ÜLKEMİZİN BÜTÜNLÜĞÜNE KASTETMEKTEDİR"

Menfur saldırı ile ilgili Mardin Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmanın titizlikle ve çok yönlü olarak devam ettiğine işaret eden Vali Yaman, şunları söyledi:

"Gerek Kaymakamlık gerekse de belediye başkan vekilliğini fedakarca yapan, yürüttüğü çalışmalarla vatan ve millet sevgisini ortaya koyan Kaymakamımız Muhammet Fatih Safitürk'e yapılan saldırı hiç şüphe yok ki milletimizin huzuruna ve ülkemizin bütünlüğüne kastetmektedir. Bilinmesini istiyoruz ki milletimizden aldığımız güçle devletimizin ve hükümetimizin kararlılığıyla, gerek PKK gerek FETÖ gerekse DEAŞ ve bütün terör örgütleri ile mücadelemiz aralıksız devam edecektir. Görevi başındayken uğradığı saldırı sonucu şehit düşen Kaymakamımız Safitürk'e, 15 Temmuz gecesi canlarını ortaya koyan şehitlerimize ve tüm şehitlerimize bir kez daha Cenab-ı Allah'tan rahmet niyaz ediyoruz. Aziz milletimizin başı sağ olsun."

Sayfa Yükleniyor...