Mardin'in Nusaybin ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarınca zırhlı aracın geçişi sırasında düzenlenen roketatarlı saldırıda şehit olan polis memuru Mustafa Çetin, son yolculuğuna uğurlandı.

Cenazesi Konya'nın Ilgın ilçesine getirilen şehit için, Yukarı Çiğil Mahallesi'nde tören düzenlendi.Ilgın Devlet Hastanesi'nden alınan şehidin Türk bayrağına sarılı naaşı, önce helallik alınmak üzere baba ocağına götürüldü.

Burada toplanan kalabalık, şehidin naaşını tekbirlerle karşıladı. Helallik alınması sırasında gözyaşı döken şehit polisin ailesi ve yakınları, çevredekiler tarafından teselli edilmeye çalışıldı.

Şehit polisin İstanbul Emniyet Müdürlüğünde görevli mesai arkadaşları da Çetin'i son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Özel harekat polislerinin kortejinde, çok sayıda kişinin eşliğinde cenaze aracı, namazın kılınacağı mahalle meydanına getirildi.

"BÖYLE Mİ AYRILACAKTIK?"

Burada, Konya İl Müftüsü Ali Akpınar, toplanan kalabalığa hitaben bir konuşma yaptı. Ardından, törene katılanlar baba Süleyman Çetin'e taziyelerini iletti. Şehidin 3 yaşındaki kızı Fatma'nın, dayısı Mehmet Üner'in kucağındayken tabuta dokunarak babasına veda etmesi, törene katılanları duygulandırdı.

Anne Kebir Çetin ise oğlunun tabutuna sarılarak, "Sen gelmedin, ben geldim. Mustafam seni böyle mi uğurlayacaktım, böyle mi ayrılayacaktık" diyerek gözyaşı döktü. Şehidin eşi Ayşe Çetin ile babası Süleyman Çetin'in, tören sırasında ayakta durmakta zorlandığı görüldü. Şehit polis Çetin, kılınan cenaze namazının ardından mahalle mezarlığına defnedildi.

ANKARA'DA ŞEHİT CENAZESİ

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde, teröristlerce şehit edilen Astsubay Can Çalışkan'ın cenazesi ise memleketi Ankara’nın Polatlı ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.

Çalışkan'ın naaşı, Yenimahalle Mevlana konutlarındaki babaevine getirildi. Helallik alınmasının ardından şehidin cenazesi, törenin düzenleneceği Polatlı Merkez Çarşı Camisi'ne götürüldü.

Burada düzenlenen tören sırasında, şehit Çalışkan'ın babası Mustafa, annesi Ayşe, kız kardeşleri Reyhan ve Ceren ile Ankara'da görev yapan polis memuru kardeşi Cem Çalışkan'ın güçlükle ayakta durduğu gözlendi.

Şehidin naaşı, ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından vasiyeti üzerine Kargalı Mahallesi Mezarlığı'na defnedildi.

Törene, şehidin ailesi ve yakınları ile Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, milletvekilleri, askeri erkan ile binlerce vatandaş katıldı.

SON PAYLAŞIMI DİKKAT ÇEKTİ

Şehit Çalışkan’ın yaklaşık 1 ay önce Sur'da çıkan çatışmada bacağından yaralandığı, tedavisinin ardından 15 gün önce göreve döndüğü, babasının oturduğu evi de kendisinin satın aldığı öğrenildi.

Şehidin sosyal medyadaki hesabında, "Barışta oğullar babalarını gömer; savaşta babalar oğullarını. Her gün, takvimin üstüne farklı bir anlam yüklüyor" şeklindeki paylaşımı dikkati çekti.