Mardin'de bomba yüklü araç ele geçirildi

Mardin'de bir araçta yapılan aramada yaklaşık 250 kilo patlayıcı ele geçirildi. Araçtaki 3 zanlı ile onlara yardım ettikleri değerlendirilen 2 kişi gözaltına alındı. Mardin Valisi Mustafa Yaman, "Bu patlayıcı ve düzenekler metropol illerde 32 eylem yapılabilecek bir hale de getirilmişti" dedi.

İHA - Anadolu Ajansı 01.11.2018 - 09:40 | Son Güncelleme : 01.11.2018 - 12:09

Mardin'de bomba yüklü araç ele geçirildi

Son dakika haberi! 

Mardin'de İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince bir araçta yapılan aramada 247 kilo 864 gram PETN olduğu tespit edilen patlayıcı ve düzenekler ele geçirildi, 5 şüpheli yakalandı.

Valiliğin açıklamasında, PKK/KCK-PYD/YPG silahlı terör örgütü ve uzantılarının faaliyetlerinin deşifresine ve engellenmesine yönelik çevre illerin valilikleri ve güvenlik birimleri ile müşterek İl Emniyet Müdürlüğünce yapılan çalışmada terör örgütü mensuplarınca Suriye'den illegal yollarla ülkeye sevk edilen yüklü miktarda patlayıcı maddenin, Ceylanpınar-Kızıltepe kara yolu kullanılarak milis/işbirlikçilik faaliyetlerinde bulunan şahıs ya da şahıslar tarafından eylem amaçlı metropol illere taşınacağı bilgisinin alındığı bildirildi.

Bunun üzerine dün saat 19.30 sıralarında Ceylanpınar-Kızıltepe kara yolunda, 72 plakalı araç üzerinde yapılan uygulamada, toplam 247 kilo 864 gram PETN olduğu tespit edilen patlayıcı madde ve düzeneklerin ele geçirildiği, V.T., F.T. ve A.B.'nin gözaltına alındığı ifade edilen açıklamada, söz konusu şüpheliler ile yapılan ön görüşmede, kendilerine bu konuda yardım ettikleri değerlendirilen F.T. ve Y.O.'nun da aynı gün düzenlenen eş zamanlı operasyonda gözaltına alındığı belirtildi.

Konuyla ilgili tüm milis/işbirlikçi şahıslar ve eyleme ilişkin faillerin tespitine yönelik çalışmaların Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından sürdürüldüğüne işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Operasyonda 247 kilo 864 gram PETN patlayıcının yanı sıra 6 kumanda, 32 alıcı, 62 elektrikli kapsül, 40 metre infilaklı fitil, ruhsatsız tüfek, 6 kartuş ele geçirildi. Konuyla ilgili soruşturma Mardin Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülüyor. Bölge halkımızın desteğiyle, huzur ve güvenliği sağlamak maksadıyla, il genelinde terörle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetlerimiz kararlılıkla devam edecek."

VALİ YAMAN'DAN AÇIKLAMA

Mardin Valisi Mustafa Yaman beraberinde İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yusuf Kenan Topçu ile birlikte, İl Emniyet Müdürlüğünce Ceylanpınar-Kızıltepe karayolunda durdurulan bir araçta yapılan aramada, 247 kilo 864 gram PETN olduğu tespit edilen patlayıcı ile düzenekler ele geçirildiği, 5 şüphelinin yakalandığı operasyona ilişkin bilgi verdi.

İl Emniyet Müdürlüğünde düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan Yaman, Cumhurbaşkanı riyasetinde, İçişleri Bakanlığı koordinasyonu ve desteğiyle başta Mardin olmak üzere bölgede önemli operasyonların yapıldığını, yapılmaya da devam edileceğini söyledi.

Türkiye'nin bütün kurum ve personeliyle halktan da aldığı destekle terörle mücadeleye bundan sonra da devam edeceğini, artık Türkiye'nin gündeminden terör belasının çıkarılacağını vurgulayan Yaman, "Cumhurbaşkanımız riyasetinde sınır ötesinde ve ülke sınırları içeresinde özellikle son 1,5 yılda önemli operasyonlar yapıldı ve yapılıyor. Bu nedenle de gerek Mardin gerekse bölgedeki diğer illerde bir huzur iklimi hakim oldu" diye konuştu.

Yaman, bundan dolayı Cumhurbaşkanı ile İçişleri Bakanlığına teşekkür ettiklerini ifade ederek, "Bu kararlı mücadelede devlet büyüklerimizden aldığımız destekle bölgedeki valilerimiz, kaymakamlarımız, güvenlik güçlerimiz ve milletimiz bu mücadeleyi birlikte sürdürüyor ve başarılı da sonuçlar alınıyor" ifadesini kullandı.

Yapılan operasyonlarda teröristlerin etkisiz hale getirilmesinin yanı sıra önleyici tedbirlerin de alınmasının önemine işaret eden Yaman, dün gece de böyle önemli bir çalışmanın gerçekleştirildiğini vurguladı.

"PATLAYICI METROPOL İLLERDE 32 EYLEM YAPILABİLECEK HALE GETİRİLMİŞTİ"

Yaman, bu operasyona ilişkin şunları kaydetti:

"İl Emniyet Müdürlüğümüz, çevre illerden valiliklerimiz ve güvenlik güçlerimizle müşterek yapılan bir operasyon. Bölgede çeşitli miktarlarda patlayıcı bulunuyordu. Ama dün akşam Ceylanpınar-Kızıltepe karayolunda arkadaşlarımız 250 kilograma yakın patlayıcı ele geçirdi. Bu patlayıcı ve düzenekler metropol illerde 32 eylem yapılabilecek bir hale de getirilmişti. Dün akşam kahraman personelimizin yapmış olduğu bu faaliyetle metropol illerde yaşanacak olan terör faaliyetlerin önlenmiş oldu. Bu 32 eylem milletimizin canını acıtacaktı. Yapılan her eylem bütün bir millet olarak canımızı acıtıyor. Arkadaşlarımız da canımız yanmasın diye gayret gösteriyorlar. İnşallah bu kararlı tutum ile hem bölgede hem ülkemizde hem de sınır ötesinde yapılan bu başarılı faaliyetlerle artık terör belası ülkemizin milletimizin gündeminden çıkmış olacak."

Vali Yaman, görüldüğü gibi huzur oldukça illere gelen misafir sayısının arttığına, esnafın ve yatırımcıların yüzünün güldüğüne dikkati çekerek, buna katkı sunan güvenlik güçlerine teşekkür etti.

İl Emniyet Müdürü Onar da patlayıcıların yaklaşık 19 büyük çuval ve sırt çantalarında Suriye'den ülkeye sokulduğunu aktardı.

Patlayıcıların büyük metropollerde değişik saldırılarda kullanılmasının hedeflendiğine işaret eden Onar, düzeneklerin birçok saldırıda kullanılan sistemlerden olduğunu vurguladı.

Onar, "Batman Dargeçit tarafında 8 şehidimiz vardı. Aynı olayda da buna benzer bir sistem vardı. Terör örgütünün daha çok tercih ettiği bir sistem. Uzaktan, yaklaşık 2 kilometreden kullanılmak suretiyle de eylem hedefliyorlar. 3'ü araç içerisinde 5 kişi gözaltına alındı. Malzemeler aracın bagaj kısmında yakalandı. Tahkikat ve çalışmalarımız devam ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Sayfa Yükleniyor...