Mardin'de cami yıkımında çıkan küpler 'hazine' iddiasıyla ilçeyi karıştırdı

Mardin'de yenisi yapılması gerekçesiyle yıkılan cami enkazında boş küpler çıktı. Vatandaşlar 'hazine bulundu' iddiası ile enkaz alanına akın ederken küpler incelenmesi için Kültür Müdürlüğüne gönderildi.

DHA 10.03.2020 - 11:25

Mardin'de cami yıkımında çıkan küpler 'hazine' iddiasıyla ilçeyi karıştırdı

Mardin'in Derik ilçesinde cami yıkımında ortaya çıkan boş küpler ilçe halkını hazine iddiası ile ayağa kaldırdı.

1953 yılında yapılan İlçeye bağlı Merkez Çarşı Camisi için 2 yıl önce yıkılıp, yeniden yapılması yönünde karar alınmasının ardından dün 750 kişi kapasiteli caminin yıkımına başlandı.Yıkım sırasında ise cami duvarları arasına konulmuş boş küpler bulundu. Küpler incelenmek üzere Mardin İl Kültür Müdürlüğü'ne teslim edildi.

Derik İlçe Müftülüğü açıklama yapmazken, Belediye Başkanlığı yetkilileri konunun kendileri tarafından da araştırıldığını, ilerleyen günlerde gerekli açıklamanın yapılacağını bildirdiler.

'HAZİNE BULUNDU'

Öte yandan bulunan küpler, ilçe halkı arasında 'hazine bulundu' söylentisinin yayılmasına neden oldu. Çok sayıda vatandaş, inşaat alanına akın etti. Polis ve belediye yetkilileri inşaat alanında önlem aldı.

'BOŞ KÜP KOYMAK GELENEKTİ'

İlçe halkından Ahmet Acır (82), Merkez Çarşı Camisi'nin yapıldığı yıl, 15 yaşında olduğunu anlatarak, "Cami yapımında kullanılan boş küpler, çevre illerden getirildi. Boş küpler, kapının üzerindeki yerleşkeye konuldu. Hazine diye bir şey yok. Ben 15 yaşındaydım, o günleri hatırlıyorum. Şimdi yıkımda çıkarılan küpleri, cami inşaatlarına bırakmak gelenekti. Küplerin, amacı camideki sesin yankılamasını önlemekti " dedi.

Sayfa Yükleniyor...