Mardin'de festival zamanı

SineMardin 8. Uluslararası Mardin Film Festivali, bu yıl 31 Mayıs - 7 Haziran tarihleri arasında düzenleniyor.

02.05.2013 - 14:11

Mardin'de festival zamanı

Mardin’e bir sinema salonu kazandırmasının yanında, şehre sinema ve sinema üzerinden deneyim kültürü katan SineMardin Uluslararası Film Festivali; bu yıl da sıra dışı film seçkisi ve konukları ile bir hafta boyunca sinemanın nabzını tutacak.

Sanatsal içeriği CerModern tarafından hazırlanan 8. SineMardin’in Festival Başkanı Helün Fırat, Program Yönetmeni Zihni Tümer. Daha önce Bahman Gobadi, Macid Macidi gibi uluslararası platformda sinemasını anlatan isimleri ağırlayan SineMardin’in konuk ülkeleri arasında, Meksika ve Avusturya bulunuyor.

Açılış Filmi Bekas
Iraklı genç yönetmen Karzan Kader’in Bekas filmi ile açılışını gerçekleştirecek festivalin konukları arasında İranlı yönetmen Mania Akbari de bulunuyor. Tahran’dan Londra’ya, Twenty Fingers gibi yapıtlarının yanı sıra farklı bakış açısı ile uluslararası bir tanınırlığa sahip Akbari, Mardin izleyiciyle de bir araya gelecek.

Mülteci Olmak
Bu yılki SineMardin’in içeriğinde yer alan Mülteci Olmak alt başlığı, Mardin’in doğusunda, batısında ve bizzat kendisinde bir farkındalık oluşturmak adına açıldı. Bölgedeki mülteci sorunundan doğrudan etkilenen ve şu an 20 binden fazla mülteciye ev sahipliği yapan Mardin’de, SineMardin süresince bu kapsamda film gösterimleri ve etkinlikler düzenlenecek.

Sen Aydınlatırsın Geceyi Ekibi SineMardin’de
Bu yıl büyük bir başarıya imza atan Onur Ünlü, son filmi Sen Aydınlatırsın Geceyi ile SineMardin’in konukları arasında yer alıyor. Filmin oyuncularından Ali Atay, Serkan Keskin ve Ahmet Mümtaz Taylan’ın da katılacağı film gösterimlerinin ardından, izleyici ile söyleşi gerçekleştirilecek.

Festivalin Konukları
Festival süresince gösterilecek filmler arasında, yönetmenliğini Elif Refiğ’in yaptığı Ferahfeza, Reha Erdem’in yönettiği Jîn, Ömer Ercan’ın yönetimindeki Toprağa Uzanan Eller, yönetmenliğini Yeşim Ustaoğlu’nun yaptığı Araf, Erdem Tepegöz’ün yönettiği Zerre bulunuyor. Gösterilecek yerli ve yabancı filmlerin tam listesi yakında festival programı ile birlikte duyurulacak.

Bu yıl 8. kez düzenlenen SineMardin Uluslararası Film Festivali’nin sinema dünyasından özel konukları da olacak. Bu yılki konuklar arasında senarist Nilgün Öneş ve mizah yazarı ve oyuncu Hasan Kaçan atölye çalışmaları ve söyleşilerle Mardin’de olacak. Festivalin diğer sürpriz konukları ve Mardin’de gerçekleştirilecek diğer atölye çalışmaları çok yakında açıklanacak.

Festival Mekanları
Farklı yerlerde Mardin izleyicisini sinema ile buluşturan SineMardin’in bu yılki gösterim mekanları, Kırklar Kilisesi, SineMardin Gösteri Salonu, Mardin Müzesi, Dargeçit ve Kızıltepe.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...