Mardin'de yol kapatma eylemi

Mardin'de BDP milletvekili Erol Dora'nın da aralarında olduğu bir grup, sınırındaki müdahale sonucu 3 Suriyelinin hayatını kaybetmesini Nusaybin-Kızıltepe karayolunu trafiğe kapatarak protesto etti.

Anadolu Ajansı 20.11.2013 - 03:22

Mardin'de yol kapatma eylemi

Mardin'in Nusaybin ilçesinde Suriye sınırından Türkiye'ye yasadışı yollardan geçmeye çalışan gruba yapılan müdahale sonucu Suriye uyruklu 3 kişinin öldürülmesi protesto edildi.

Aralarında BDP Mardin Milletvekili Erol Dora ile Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan'ın bulunduğu grup Nusaybin-Kızıltepe karayolunu kapatarak Suriyelilerin öldürüldüğü yerin etrafını taşlarla çevirdi.

Burada bir açıklama yapan BDP Mardin Milletvekili Dora, "Bu infazlar hem uluslararası sözleşmelere hem de ulusal mevzuatımıza aykırı olarak yapılmıştır. Eğer Başbakan, İçişleri Bakanı ve Vali gerçekten samimi iseler bu infazın hesabını soracaktır. Bu infazı gerçekleştirenler için derhal bir komisyon oluşturup sorumluları yetkililere teslim etmelidirler" dedi.

Konuşmaların ardından grup E-90 karayolunda oturma eylemi yaparak, Nusaybin-Kızıltepe karayolunu trafiğe kapattı. Grup oturma eyleminin ardından dağıldı.

Mardin Valiliğinden müdahaleye ilişkin yapılan açıklamada, "Yasadışı yollardan sınırı geçmeye çalışan bir gruba, görev değişimi maksadıyla Nusaybin'den il merkezine intikal etmekte olan Polis Özel Harekat timi tarafından Nusaybin-Kızıltepe yolunun 9. kilometresinde müdahale edilmiş, olay esnasında Suriye uyruklu 3 şahıs hayatını kaybetmiştir" denilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...