Mardin'in Derik ilçesinde başlatılan operasyonlar sona erdi.

8 gün önce başlayan operasyonlarda 7 terörist öldürülürken, teröristlerle işbirliği içinde oldukları gerekçesiyle Derik Belediye Başkanı ile birlikte 5 kişi tutuklandı.

İlçede patlayıcılarla tuzaklandan 17 barikat ve 7 hendeğin imha edildiği açıklandı.

Ayrıca, 73 evde yapılan aramada, 240 kilo patlayıcı,7 roketatar,14 kaleşnikof ve çok sayıda mühimmat ele geçirildi.

Belediyeye ait iş makinalarıyla teröristlere destek sağladıkları gerekçesiyle Derdik Belediye Başkanı Sabahat Çetinkaya ve 5 belediye çalışanı tutuklanıp cezaevine gönderildi.

Operasyonların tamamlanmasıyla sokağa çıkma yasağı da kaldırıldı.

BİNGÖL'DE TERÖR OPERASYONU

Bingöl’de ise güvenlik güçlerince terör örgütü PKK’ya yönelik gerçekleştirilen operasyonda, tespit edilen depoda yapılan aramada 2 patlayıcı düzeneği ile bol miktarda gıda maddesi ele geçirildiği bildirildi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, 49. Komando Tugay Komutanlığı komutasındaki İl Jandarma Komutanlığına bağlı birliklerce terör örgütü PKK’ya yönelik Genç ilçesi Yeniyazı Çevreli mevkisinde arazi arama ve tarama faaliyetleri gerçekleştirildi.

Bulunan bir depoda yapılan aramada, 2 patlayıcı düzeneği ile bol miktarda gıda ve tıbbi malzeme ele geçirildi.

Güvenlik güçlerinin bölge halkının desteğiyle huzur ve güvenliği sağlamak maksadıyla, il genelinde teröristlerle mücadelesini kararlılıkla sürdüreceği vurgulandı.

DİYARBAKIR VE ŞIRNAK'TA 8 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Diyarbakır'ın Sur ve Şırnak'ın İdil ilçelerinde devam eden operasyonlarda ise 8 terörist etkisiz hale getirildi.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, İdil'de 5, Sur'da ise 3 terörist etkisiz hale getirildi. İki ilçede 26 el yapımı patlayıcı imha edildi. Sur ve İdil'de operasyonların başladığı günden bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı ise 293'e ulaştı.