Mardinli çocuklara sinema

Gezici tır sahnesi ile de Mardin'in ilçelerindeki çocuklara animasyon film gösterimleri yapılacak.

Haberler - Anadolu Ajansı 15.09.2010 - 14:02

Mardinli çocuklara sinema

Sinemardin Derneğince düzenlenen 5. Uluslararası Sinemardin Film Festivali 17 Eylül'de başlayacak.

Sinemardin Medya ve Halkla İlişkiler Koordinatörü Sara Adıbelli, yaptığı açıklamada, 'de ilk defa bir film festivalinin başka bir ülkede de eş zamanlı olarak gerçekleşeceğini belirtti.

Senaryo ağırlıklı festivalde Mardin ile eş zamanlı olarak Suriye'nin Halep kentinde ödüllü Türk filmlerini Suriyeli sinemaseverlerle buluşturacaklarını dile getiren Adıbelli, şöyle konuştu:

''Festival, bu sene birçok ilke imza atacak. Teması 'çocuk' olan festivalin 'Gezici Çocuk Filmleri' Mardin ve ilçelerini gezerken, birçok ünlü yönetmenin ödüllü filmleri Mardinli sinemaseverlerin beğenisine sunulup atölye çalışmaları yapılacak. Bunlarla eş zamanlı olarak Halep'te de ödüllü Türk filmlerini Suriyeli sinemaseverlerle buluşturacak olan festival, bu anlamda bir ilki gerçekleştiriyor. 17-23 Eylül tarihleri arasında yapılacak festivalin en büyük özelliği, aynı zamanda içeriğinde bir de gezici festival bulunmasıdır. Japon Animasyon Filmleri Şenliği 'Japanorama' kapsamında gezici tır sahnesi ile Mardin'in ilçelerindeki çocuklara animasyon film gösterimleri yapılacak.''

Geçen yıl iki kapalı, bir açıkhava sinemasında ulaşılan 13 bin izleyici kapasitesinin artırılmasının hedeflendiğini belirten Adıbelli, ''Festivalde Almanya, Hollanda, Amerika sinemasından örnekler gösterilecek. Ayrıca Ken Loach, Costa Gavras, Francois Ozon ve Coen Kardeşler gibi ünlü yönetmenlerin ödüllü filmleri Mardinlilerin beğenisine sunulacak'' dedi.

Adıbelli, festivalin, Türkiye'nin tek senaryo ağırlıklı film festivali olduğunu sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...