Mardinli kadınları iş sahibi yapacak

Ünlü modacı, kadınların eğitimlerini sürdürebilmesi için Valilik ve Matader ile protokol imzaladı.  Mardin ve Kızıltepe ilçesinde açılan okullarda tasarım  eğitimi alan kadınlar nitelikli iş gücüne dönüşecek.

02.06.2011 - 10:42

Mardinli kadınları iş sahibi yapacak

Cemil İpekçi, Mardin'de ''Moda ve Tasarım Merkezi'' ile Kızıltepe ilçesinde ''Geleneksel Kıyafet Tasarım ve Üretim Okulu''nda eğitim gören kadınların eğitimlerini sürdürebilmeleri için Mardin Valiliği, Mardin Doğal Kültürel Değerleri Koruma ve Tanıtım Derneği (MATADER) arasında işbirliği protokolü imzaladı.        

Valilikte düzenlenen imza töreninde konuşan Vali Turhan Ayvaz, geçmişte bazı yanlış anlaşılmaların neden olduğu hoşnutsuzluklar yaşandığını belirterek, ''İmzaladığımız protokol ile ailelere ve özellikle kadınlara gelir getiren meslekler edindirmek, nitelikli iş gücü oluşturmak, istihdam alanı açmak, kadınların sosyal, ekonomik ve kültürel yaşama katılımlarını sağlayarak, kamu, sivil toplum ve özel sektör arasındaki işbirliği bağlarının güçlendirilmesine katkıda bulunmayı hedefliyoruz'' dedi.        

Tanınmış modacı Cemil İpekçi isminin bir dünya markası olduğunu ifade eden Vali Ayvaz, ''Cemil İpekçi ile kalındığı yerden devam edilecek. İpekçi dünya markası bir isim, Mardin de marka bir kent. İkisinin, kadınların eğitiminde, moda ve tasarımda buluşması güzel sonuçlar doğuracak. Bölgenin ve ülkenin eğitimli, bilgili, ayakları üzerinde durabilen ve ekonomiye katkı sağlayan kadınlara ihtiyacı vardır. İmkanlarımız ölçüsünde bu tür sosyal, kültürel ve ekonomik projeleri destekleyeceğiz'' diye konuştu.        

İpekçi de Mardin Merkez ve Kızıltepe ilçesinde kültür sanat ve tasarım eğitimi için yapılan işbirliği ile açılan kurslara devam eden kadınların üretkenliklerinin dikkat çekici olduğunu söyledi.        

Kadınların ürettikleri için butik satış ağlarının kurulacağını ifade eden İpekçi, kurslarda imal edilen ürünlerin, il dışında tanıtım, fuar ve benzeri organizasyonlarda, ''İpekçi'' markası ile butik satış ağlarının oluşturulacağını ve buralarda satışa sunulacağını kaydetti.       

İpekçi, ''Ürünlerden elde edilecek gelir, kadınlara dağıtılacak. Kurs sonunda başarılı olan kadınlara sertifika verilecek. Kendi işini kuracak kadınlara Valilik de destek verecek. Kurslarda eğitim, öğretim, sürekli olarak denetimimiz altında sürdürülecektir. Amacımız kadının toplumda hak ettiği yere gelmesidir. Mardin, tarihi yapısı ile birlikte kültürlerin doğduğu bir kent. Her yerden çok moda ve tasarım, marka kent 'Mardin'e yakışır'' dedi.        

Söz konusu okullarda 35 kadın eğitim alırken, Kızıltepe ilçesinde kayıtların, bu ayın sonuna kadar devam edeceği belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...