23 yaşındaki Iserdo'nun, "Kelebek" olarak da bilinen "Mariposa" virüsünü geliştiren kişi olduğuna inanılıyor.

Şimdiye kadar 12,7 milyon bilgisayarı etkileyen virüs, bu yılın başlarında etkisiz hale getirilmişti. Kullanıcıların mali bilgilerini ele geçirmek için tasarlanan program, bazı bankalar ve büyük şirketlerin bilgisayarında da bulunmuştu.

Birçok ülke bu yazılım arkasındaki korsanları bulmak için birlikte çalışıyordu. Bu işbirliği sonucunda İspanya'da Aralık 2009'da programı piyasaya süren üç kişi tutuklanmıştı.

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI'nın siber suçlar bölümünden Jeffrey Troy, Associated Press ajansına Iserdo'nun yakalanmasıyla ilgili olarak "Bir benzetme yapmak gerekirse, eve giren kişiyi değil de ona soygunda kullandığı aletleri, haritayı veren ve mahalledeki en iyi evleri gösteren kişiyi yakaladık" dedi.

Bu programlar internetten farkında olmadan indiriliyor ve bilgisayara yerleşiyor. Elektronik postayla gönderilen bu programlar, kullanıcının kredi kartı bilgilerine ulaşabilecek şekilde tasarlanabiliyor.

Güvenlik uzmanı Rik Ferguson, "Mariposa kontrolden çıkmıştı. Bunu geliştirenler, beklediklerinden daha büyük başarı elde ettiler. Birçok programda olduğu gibi, virüs ne kadar yaygınlaşırsa yakalanma olasılığınız o kadar artıyor. Bu kişiler de kendi başarılarının kurbanı oldular" diyor.