Bolu’nun Abant ilçesinde akşam saatlerinde başlayan sağanak yerini gece kar yağışına bıraktı.

Kar yağışı aralıksız devam ederken kar kalınlığı 10 santimetreye ulaştı.

Bursa Uludağ’da önceki gece başlayan ve aralıklarla etkili olan kar yağışının ardından kar kalınlığı 55 santimetreyi buldu.

Sıcaklığın eksi 3 derece olarak ölçüldüğü Uludağ'da, görüş mesafesi yoğun sis yüzünden 20 metreye kadar düşüyor.

Bu arada, bölgede Çarşamba gününe kadar kar yağışı beklenmiyor.

ESKİŞEHİR DE KARLI
Eskişehir de karla tanışan bir diğer kent oldu. Kentin yüksek kesimlerinden gece başlayan kar yağışı aralıklarla etkili oldu. Kar kalınlığı 2 santimetreyi buldu.

Kentin yüksek mahallelerinde sabah saatlerinde kısa süre etkili olan yağış nedeniyle çiçeklerin üzeri karla örtüldü.

SÜRÜCÜLERE UYARI
Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, havaların aniden soğuması ve bazı bölgelerde kar yağışının başlaması nedeniyle sürücüleri uyardı.

Araçların kış bakımının ihmal edilmemesi gerektiğini ifade eden Apaydın, eksiklerin bir an önce tamamlanması gerektiğini, kışa hazırlıksız yakalanan sürücülerin zor durumda kalabileceğini söyledi.

Kar yağışının erken başladığını, kış mevsiminin sert geçeceğini ifade eden Apaydın, ''Araçlarınızı kış şartlarında kullanırken mutlaka yavaş ve dikkatli sürün. Özellikle gizli buzlanmalara karşı tedbirli olun'' uyarısında bulundu.

Mevsime uygun araç bakımı yapılması ve kullanılmasının yasal bir zorunluluk olduğunu vurgulayan Apaydın, şöyle devam etti:

''Uzun ve yorucu bir kış bizi bekliyor. Kazaların azalması için araçlarımızı yavaş ve dikkatli kullanalım. Kışın yaşanan kazalara, buzlanma, aracın yolun durumuna göre kullanılmaması ve kışa hazırlanmaması neden olmaktadır. Bunun için araç lastiği, fren, direksiyon, şanzıman, diferansiyeli ile motorun yağ bakımı yapılmalıdır. Ayrıca akülere asit, radyatörlere ise antifriz bir an önce konulmalıdır. Araçtaki bütün mekanizmalar gözden geçirilerek kışa hazır hale getirilmelidir.''

Geçen yıl trafik kazalarının sayısında başlayan düşme eğiliminin sevindirici olduğunu bildiren Apaydın, yine son aylarda şehir dışı yollarda ölümlü trafik kazalarının düşme eğilimi gösterdiğini, ancak bunun yeterli olmadığını belirtti.

Özellikle kış aylarındaki kazaların çoğunun tek taraflı olduğuna işaret eden Apaydın, ''Bu kazalar da direksiyon hakimiyetinin kaybedilmesi sonucu olur. Köprü üstlerinde, virajlarda aracınızı dikkatli ve yavaş kullanın. En fazla gizli buzlanmanın olduğu yerler buralardır'' ifadelerini kullandı.