Marmara Depremi'nin 17. yılında yakınlarını kaybedenler mezarlıklara akın etti

Marmara Depremi'nin 17. yılında yakınlarını kaybedenler 17 Ağustos Mezarlığı'na ziyarete gelerek kaybettikleri yakınları için gözyaşı döktü.

Anadolu Ajansı 17.08.2016 - 12:50

Marmara Depremi'nin 17. yılında yakınlarını kaybedenler mezarlıklara akın etti

Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde 17 Ağustos 1999'da saat 03.02'de meydana gelen ve 45 saniye süren 7,4 büyüklüğündeki depremde yakınlarını kaybedenler, mezarlıklara akın etti.

Saraylı Mahallesi'ndeki 17 Ağustos Mezarlığı'na sabahın erken saatlerinde gelenler, 17 yıl önceki depremde kaybettikleri yakınlarının mezarlarına ziyarette bulundu.

Kur'an-ı Kerim okuyup dua edenlerden bazıları gözyaşlarına hakim olamadı.

Duygulu anların yaşandığı mezarlık ziyaretlerinde vatandaşlar, yanlarında getirdikleri şekerleri çocuklara dağıttı.

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, anma etkinliğinde yaptığı konuşmada, depremde hayatını kaybedenlere rahmet diledi.

Depremde ilçede yaklaşık 6 bin kişinin hayatını kaybettiğini ifade eden Ellibeş, şöyle devam etti:

"Deprem gerçeğini unutmamalıyız. 17 Ağustos 1999 tarihinde bu gerçekle yüzleştiğimizde buna hazırlıksız yakalandık. Depreme hazırlıklı değildik. Bu nedenle büyük bir bedel ödedik. Bundan sonraki yaşantımızı deprem gerçeğini bilerek sürdürmemiz gerekiyor. İnsanlarımızı deprem değil, depreme dayanıksız binalar öldürdü"

Ellibeş, o dönem depreme dayanıklı binalar olsaydı bu kadar büyük bir yıkımın yaşanmayacağını dile getirerek deprem bilinciyle yaşam sürdürmeleri gerektiğini vurguladı.

"10 AKRABAMI BİR GECEDE YİTİRDİM"

Marmara depreminde 10 yakınını kaybeden Güneş Çakır, yaptığı açıklamada, bir daha böyle acıların yaşanmamasını diledi.

Depremin kendilerine büyük acılar yaşattığını anlatan Çakır, şunları söyledi:

"Yeni Mahalle'de 5 katlı apartmanın birinci katında oturuyorlardı. Ablam, eniştem, ablamın çocukları, gelini ve torunları olmak üzere 10 akrabamı bir gecede yitirdim. Unutamıyorum. Öğrendiğimde dünya başıma yıkıldı. Müteahhit hatası, evin kolonlarının içinden 3-4 tane demir geçtiğini gördük."

"TATİL İÇİN GÖNDERDİĞİ 2 OĞLUNU GÖLCÜK'TE GÖNDERDİ"

Depremde 2 oğlunu kaybeden Sevim Acıbucu da şehitlikteki oğullarının mezarını ziyaret için Ankara'dan geldiklerini aktardı.

Oğullarının tatil için geldiği Gölcük'te depreme yakalandığını belirten Acıbucu, "2 oğlumu o gece kaybettik. Bina yerle bir olmuş, evin 3. katı yerdeydi. Depremden 3 gün sonra enkazdan cenazeleri çıkarabildik. Her yıl 17 Ağustos'ta mezarlığa geliyoruz"diye konuştu.

Öte yandan, Kocaeli'nin diğer ilçelerdeki deprem şehitliklerinde de anma törenleri düzenlendi.

Sayfa Yükleniyor...