Akademisyenlerin atılmasını protesto eden gruba saldırı

Akademisyelerin üniversitelerden atılmasını protesto etmek için Marmara Üniversitesi önünde toplanan gruba saldırı düzenlendi.

Haberler - NTV Haber - DHA 13.02.2017 - 14:15 | Son Güncelleme : 13.02.2017 - 16:30

Akademisyenlerin atılmasını protesto eden gruba saldırı

Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü’nde toplanan aralarında öğretim üyeleri ve öğrencilerin bulunduğu bir grup, akademisyenlerin görevden uzaklaştırılmasını protesto etti.

"Akademi susturulamaz, geri döneceğiz" yazılı pankartı açan gruptakiler, kampüsün kapısına kadar yürüdü.

Bu sırada üniversite dışından 4 kişinin grubun üzerine soda şişeleri fırlatıp kaçtığı görüldü.

Aynı anda kampüsün içinde de açıklama yapan gruba tepki gösteren bir başka öğrenci grubu toplandı. Gruptakiler, protestocular üzerine taş ve sopa fırlattı.

Kampüs önünde TOMA ile önlem alan polis, akademisyen ve öğrencilerin bulunduğu grubun önünü kalkanlarla kapattı. Polis ekipleri, içerdeki grubun da dışarı çıkmasını engelledi. Bu sırada iki grup arasında arbede yaşandı.

Protestocu grup adına Marmara Üniversitesi öğretim görevlisi Özgür Müftüoğlu açıklama yaptı.

Açıklamada, “Marmara Üniversitesi'nden 23 akademisyen ihraç edildi. Bu hükümetin temsilcileri dahi bu kararın arkasında duramadılar. Hükümetin temsilcileri suçu; topu YÖK'e attı. YÖK rektörlere attı. Biliyoruz bu suçu hep birlikte işlediler. Bu hukuksuzluğu hep beraber gerçekleştirdiler. Üniversitelerde rektörlükler adeta ispiyonculuk yaparak, isimler vererek bu şekilde bu sonucun ortaya çıkmasına neden oldular" denildi.

Çevik Kuvvet polisi, üniversiteye girerek burada slogan atan grubu dağıttı.

Akademisyenlerin bulunduğu protetostuculara müdahale etmeye çalışan gruptan 6 kişi gözaltına alındı.

Sayfa Yükleniyor...