'Marmara'da böyle bir deprem olmaz'

Kandilli Rasathanesi Ulusal Deprem İzleme Merkezi Müdürü Doğan Kalafat, Japonya'daki gibi büyük bir depremin Marmara'da yaşanma ihtimalinin sıfır olduğunu belirtti.

11.03.2011 - 12:37

Japonya'daki 8,9 büyüklüğündeki depreminin etkilerini değerlendiren Kandilli Rasathanesi Ulusal Deprem İzleme Merkezi (UDİM) Müdürü Doğan Kalafat, böyle bir depremin Marmara'da olma olasılığı riskinin sıfır olduğunu söyledi.

Kalafat, "Büyük tsunamiler deniz tabanındaki büyük kırılmalar sonucu oluşuyor. Fizik olarak bizde böyle bir şeyin olması mümkün değil. Tsunami olması için çok büyük su kütlesi gerekiyor, derinlik gerekiyor, mesafe gerekiyor. Tsunami dalgası kırılma sonrası saatlerce gidebiliyor" dedi.

Kalafat, "Bu tür depremler çok sık olmuyor. Sumatra'dan sonra olan en büyük depremlerden biri. Bu bizim için de ilgi çekici bir deprem oldu. Pasifik levhasında olan depremler büyüklük açısından bizdekine göre çok daha büyük" dedi.

Deprem Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Nurcan Özel de şunları söyledi: "Bu deprem çok büyük bir şans eseri karada değil denizde olmuş bir deprem. Karada olsaydı çok büyük hasar meydana getirecekti. Japonya'daki depremin oluş mekanizmaları Türkiye'den farklı. Ancak dünya da bir bütün, birbirlerini etkileyebilirler. Bizim üzerinde bulunduğumuz deprem kuşağı farklı. Büyük bir enerji boşalımı oldu. Deniz içinde olması iyi oldu. Karayı bir nebze de olsa rahatlattı."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...