Yeni ulaşan fotoğrafta görüldüğü gibi 100 metre genişliğindeki Santa Maria kraterinde oturan Mars aracı, muhtemelen bilinen en taze Mars tozuna ulaşmış durumda. Aracı kontrol eden ekipten Ray Arvidson, bugüne değin bu kadar büyük ve taze bir kratere rastlamadıklarını belirtiyor.

Mars aracını yörüngeden kontrol eden keskin gözlü MRO uzay aracıysa, sahip olduğu cihaz sayesinde yaklaşık 250 km altındaki kaya ve toprağın neden yapıldığını belirleyerek Mars gezginini istenilen noktaya yönlendiriyor.

NASA ve SETI’den Janice Bishop, Mars’ın şu an kuru olmasına karşın, ancak su varlığında oluşması mümkün olan kil benzeri minerallerin varlığının, yüzeyin bir zamanlar çok daha ıslak olduğunu gösterdiğini belirtiyor. Fakat tüm suyun kurumasından bu yana rüzgarlar ve tozlar, Mars yüzeyini ince bir ‘çöl’ tabakasıyla kaplamış durumda.

Sadece birkaç milyon yaşındaki Santa Maria krateriyse söz konusu tabakayla kaplanmamış olan kayaların ilk kez görülmesine olanak sağlıyor. Kraterin güneydoğusunda yer alan ve MRO tarafından tespit edilen birkaç metrekarelik alan, ıslak ve kuru dönemler arasındaki geçişi temsil eden kimyasal ve fiziksel özelliklere sahip olması nedeniyle araştırmacılar arasında heyecan yaratmış durumda. Opportunity bu noktaya Ocak ayında varmış olacak. Tam da bu dönemde Güneş’in Dünya ve Mars arasında girecek olması nedeniyle yaşanacak iletişim sorunu süresini araç, bölge toprağını analiz etmekle geçirecek.