Mart ayı Yorumları

Yoğun, çok yoğun bazı gökyüzü hareketlerinin olduğu, önemli bir aya giriyoruz. Geleneksel Astroloji’de 21 Mart ile birlikte Güneşin 0 derece Koç burcuna geçmesi ile bahar başlar.

02.03.2010 - 14:33

Mart ayı Yorumları

Merhabalar,

Yoğun, çok yoğun bazı gökyüzü hareketlerinin olduğu, önemli bir aya giriyoruz. Geleneksel astroloji’de 21 Mart ile birlikte Güneşin 0 derece Koç burcuna geçmesi ile bahar başlar. Astrolojik döngüler sanıldığı gibi metafiziksel kavramları değil, eski toplumlardan bugüne bilindiği gibi maddi kavramlar üzerine çalışır. 21 Mart bahar başlangıcı ile birlikte zodyakta sıfır dereceye gelen Güneş, gerçek yılbaşını ve baharın başlangıcını bizlere müjdeler. Kış ile beraber kuzey yarımkürede kuruyan ve donan toprak ısınmaya başlar. Ağaçlar sürgünlerini verirken, doğada yavaş ta olsa bir uyanış başlar. İşte bu uyanış ile birlikte yeni yaşamlar, yeni tohumlar, yeni düşünceler ortaya çıkar. Ve her yıl bu döngü devam eder. Bu sebep ile Mart ayı, astrolojinin mantıksal ve istatistiksel tabanı ile ilgilenen profesyoneller için önemlidir.

21 Mart'ta Güneşin Koç burcuna geçtiği tarihi ön plana çıkartarak, bir aydan ziyade yılın 6 aylık diliminin ülke bazında veya toplumların sosyolojik hareketliliği bazında inceleyebiliriz. Bilhassa 21 Mart döngüsü ile birlikte gökyüzünde ana gezegenlerden Mars’ın Aslan burcunda hareketli olduğu, artık retrograde hareketini bıraktığı Venüs’ün Koç burcundaki hareketliliğine yeni başladığı, Jüpiter Balıkta Satürnün de Nisan başından itibaren geri harekete başlayacağı Terazi burcundaki hareketliliğini görmekteyiz. Batı Astrolojisinde Mars’ın geri harekette bulunduğu dönemler, ciddi doğal felaketlerin olduğu dönemler olarak bilinmektedir. Hala bazı bilim insanları Mars’ın yeryüzündeki etkisinin yok denecek kadar az olduğunu savunurken, elimizdeki istatistiki değerler, bu gezegenin retro yaptığı dönemlerde bir Güneş tutulması olduğunda ve çok ciddi bir dolunay olduğunda büyük yıkıcı doğal felaketlerin olduğunu göstermektedir.

Neyse ki, Mars’ın izdüşümü Türkiye’den ziyade Haiti, Şili, Pakistan, Japonya ve Meksika hatları üzerindedir. Mars’ın Aslan burcunda retro hareketi 10 Mart günü biterken retro harekette bulunduğu Aslan burcundaki etkileri ise neredeyse Haziranın başına kadar devam edecektir. Bu da önümüzdeki günlerde dünya üzerinde çeşitli doğal yeryüzü hareketlerini yaşayacağımızı göstermekte. Bunlar, bilhassa Mayıs ayında yağmurlar, toprak kaymaları, depremlerde devamlılık ve çeşitli doğal afetlerin devam edeceği anlamına gelmektedir.

Tabii ki, 13 Mart’taki yeni ay döngüsü, 27 Marttaki dolunay döngüsüne ait tarihler ile bu tarihin birkaç gün önce ve sonraları önemlidir. Astroloji ile ilgilenenler bilir ki, dolunayın hareketliliği, rengi, ayın pozisyonu,konumu ve doğduğu ülkedeki atmosferik rengi, doğanın bize ne söyleyeceğini anlatan bir özel lisan gibidir. Güney Afrikadaki gözlem bölgemiz East London’da en son dolunay için gözlemci arkadaşların bize göndermiş olduğu rapor ilginçtir. En tepe noktada dolunayın turuncu renkte olduğu ve bunun ne anlama geldiği bizlere sorulmuştur. Bu renksel değer AstrologyAnalyst’in Santiago Şili’deki gözlemcileri tarafından da , aynı şekilde gözlemlenmiş hatta Şili civarında dolunay öncesinde en yüksek konumda da rengi geleneksel renginden daha farklı bir renkte daha turuncu ve yoğun sarı olarak gözlemlenmiş ve dünyaya daha yakın rapor edilmiştir. Ve ne yazık ki, bu rapordan bir gün sonra Şili’de 8.8 şiddetinde büyük bir deprek olmuştur. 28 Şubat günü, East London civarında görülen tam dolunayda da gözlemimiz yakın bir renkte olmuştur. Belki fay hatlarından yükselen çeşitli gazların atmosferi ve ışık yansımalarını farklılaştırdığı için, deprem öncesi böyle gözlemler yapılmaktadır. Fakat bildiğimiz bir şey vardır, 15 Ocak tutulması sonrası büyük haiti depremi olmuş, 28 Şubat dolunayından önce de 27 Şubatta asrın en büyük depremlerinden biri ile Şili yıkılmıştır. Bunlar nasıl tesadüftür. Bu arada tutulmaların 1 aylık skalada en yoğun şekli ile etkili olduğunu hatırlayalım.

17 Ağustos depreminden hemen önce 11 Ağustos’ta olan Güneş tutulmasını hatırlayın. Astroloji, ay ve güneşin hareketlerinin sosyal toplumlar üzerinde yaratmış olduğu etkenler ile uğraşır. Bazılarının söylediği gibi her yıl 7 ‘ nin üzerinde 4 ila 6 deprem olmaktadır. Her yıl bölgemizden görülemese de, iki güneş iki ay tutulması olmakta ve ayın dünyaya en yakın pozisyonunda 3 de dolunay olmaktadır. Daha önce Maya kehanetleri yazısında yazdığım gibi, mayaların kadim keltlerin ve eski ciddi islam astrologlarının (ebu maşer gibi), tespitleri gökyüzündeki olağandışı gözlemler ile yeryüzündeki olağandışı hareketler arasında bir bağlantı bulunmaktadır. Bu bağlantıların gittikçe yoğunlaşacağı bir döneme giriyoruz.

Mart ayı çeşitli doğa felaketleri ile tüm dünyada karşımıza gelirken, 21 Mart Güneş hareketleri, 23 Haziran Ay tutulması ve 11 Temmuz Güneş tutulması civarında da bizim bölgemiz dışında bu hareketliliğin tüm dünyada çeşitli ülkelerde devam edeceğini göstermesi açısından önemlidir.

Bunun yanında 6 Ağustos 2010 tarihinde oluşacak Satürn-Plüton-Uranüs ve Marstan oluşan büyük T karenin etkilerini de yaşayacağız. 26 Eylül ve takip eden dönemde Cumhuriyetin kuruluş haritasının üzerinde aktif hareketlilik gösteren 3 ağır olumsuz gezegenin etkileri 6 Ağustosta olmasa bile, 26 Eylülden itibaren karşımıza çıkacak. Biz ülkemizde toprak kaymaları, seller, doğanın ön görülemeyen hareketleri yüzünden ciddi problemler ile karşı karşıya kalırken, Ortadoğu bölgesinde birkaç devlet bizle birlikte bu etkiye maruz kalabilir.

26 Eylül ve takip eden dönem, ülkede çeşitli sosyal gruplar arasındaki hizipleşmenin daha da artacağı, ekonomi de ise bazı gerginliklerin olacağı bir döngüyü temsil etmektedir. Tabii ki, 15 Haziran’daki Mars Uranüs karesi, 21 Ağustostaki Satürn Plüton T’si bize, önümüzdeki Kasıma kadar olan süreçte toplumsal uzlaşının çok daha fazla gerektiği bir döneme girdiğimizi ifade etmektedir.

Her zaman olmasa da Nisanın 7 ‘ sinden itibaren olan Satürn Uranüs karşıtlıkları Amerikan borsalarında geçici bir düşüş ve doların tüm dünyada daha da güçlenmesi gibi konuları ön plana getirebilir. Tabii ki, elimizdeki istatistikler bu ekonomik döngüde çok da fazla kesinlikler vermemektedir.

Mart ayına gelince, doğa ile ilgili problemlerin büyük okyanus, kıta levhalarında yoğun olarak kendini göstereceği, çeşitli ülkelerinde bilhassa İsrail, İran, Pakistan, Hindistan, Kolombiya, Venezüella gibi ülkelerin de birbirlerine meydan okumaya devam edeceği bir ay. Enerji fiyatlarında zamların bazı vergiler ile ilgili haberlerin ay ortalarında geleceğini görmekteyiz.

Doğa olaylarının yoğunlaştığı, bundan dolayı da tarım ile ilgili öngörülemez tabiat hareketlerinin önplana çıkacağı bir bahar dönemi geçireceğiz. Satürn Başak etkisi ile beraber başlayan bu süreç, yine çalışan kesimle yöneticiler arasındaki uçurumun gittikçe artacağını, bunun da toplumsal uyum üzerinde olumsuz etkilere sebebiyet vereceğini göstermesi açısından önemlidir.

Mart ayı sanıldığı gibi, hava sıcaklığının hemen artacağı bir ay olarak görünmemekte. 5 Mart’tan itibaren hava sıcaklıklarında yoğun düşüşler beklemekteyiz. Mart ayında bazı bölgelerde karın yağdığı hemen görünmese de, ülkemizin iç bölgelerinde yoğun yağış beklemekteyim. Güney yarımkürede de tam tersine bu görüntü yoğun sıcak hava getirebilir.

Önümüzdeki ay görüşmek dileği ile… Sevgiler

4 Mart

Merkür Plüton sekstil. Balık ve Oğlak burçları için ticarette hareketlenmeler. Yeni haberler. Ticari hayatta, genel hayat akışı içinde iletişimin yoğun artması. İletişim cihazlarında çıkacak sorunlar.

7 Mart

Venüs Koç burcuna geçiyor. Retro Marsa olumlu hareketler. Tüm burç gruplarında yeni tanışmalar. Eski ilişkiler ve birliktelikler ile ilgili haberler.

9 Mart

Venüs Satürn karşıt. Estetik kaygılı çalışmalarda başarısızlık tehlikesi. Bilhassa Terazi, Boğa ve Oğlak burçlarının ticari hayatta seçimsel yanlışları. Estetik operasyonlar, kozmetik alışverişleri. Hanımlarda beden güzelliği ile ilgili uğraşlarda sorunlar.

10 Mart

Herkes adına zor bir gün. Doğum horoskoplarında Marsı retro pozisyonda doğanlar hariç iş ve kariyerde sorunlar, ailevi sorunlar, maddi kaynaklı kayıplar. Bilhassa yangın, patlama tehlikeleri, hava taşıtlarında olabilecek arızalar.

11 Mart

Venüs Plüton karesi. İlişkilerde kıskançlık, çatışma, Koç, Terazi, Oğlak ve Yengeçler daha dikkatli olmalı. Trafikte karşılaşılabilecek kaza tehlikeleri.

15 Mart

Balık burcunda yeni ay var. Yeni ay esnasında Merkür Uranüs neredeyse kavuşum halinde Kova burçları ve Aslan burçları para ve iş ile ilgili ani gelebilecek haberler, yeni projeler. Başak ve Balıklar yeni ilişki başlangıçları. İkizler ve Yaylar, iş ve kariyer ile ilgili gelecek önemli haberler gibi etkiler ile karşılaşacaklar.

18 Mart

Merkür Satürn karşıtlığı. Astım ve Allerji hastalıklarında artış. Kişiler arası iletişim sorunları. Ofislerde printer, modem arızaları. Seyahatlerde karşımıza çıkacak sıkıntılar.

23 Mart

Mars Satürn Sekstili. Bilhassa bu dönemde iş ve çalışma hayatımızda karşımıza çıkacak istikrarlı ve güçlü adımlar atma fırsatı. Koçlar, Oğlaklar ve Teraziler için olumlu başlangıçlar yapma şansı.

29 Mart gece yarısı/ 30 Mart sabahı

Terazi burcunda dolunay var. Dolunay olumlu etkilere sahip görünse de, psikolojik hastalıklarda artış, depresyon, Koç ve Terazi burçlarında istikrarlı iş ortaklıkları , çalışma hayatında başarılar. Yoğun bir şekilde görünmektedir.

Saygılarımla
Astrolog Oğuzhan Ceyhan
oguzhan.ceyhan@astrologyanalyst.com

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...