Maruf: ‘Rum tezine destek’ manipülasyon

Filistin lideri Mahmud Abbas’ın “Rum tezini destekliyoruz” dediği iddiası yalanlandı. Filistin Büyükelçisi Nebi Maruf, bu tür haberlerin Türkiye-Filistin ilişkilerini bozmaya çalışanların bir manipülasyonu olduğunu söyledi.

Haberler - NTV Haber 11.07.2009 - 18:14

Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan ve Filistin lideri Mahmud Abbas ile Kıbrıs Rum Kesimi lideri Dimitris Hristofyas’ın görüşmesiyle ilgili iddialara ilişkin bilgisine başvurulan Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf, NTV'nin sorularını yanıtladı.

Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Kıbrıs sorununa ilişkin "Rum tezini destekliyoruz" şeklinde bir değerlendirmesi olmadığını söyledi.

Nebil Maruf, “Biz asla bizim dışımızda dünyada yaşanan fikir ayrılıklarına müdahil olmayız. Bu tarafsız olduğumuz anlamına gelmiyor. Ama bir tarafı diğerine feda etme gibi bir politika içerisine giremeyiz” dedi.

Maruf'a göre Güney Kıbrıs Rum Kesimi lideri Dimitri Hristofyas ile Mahmud Abbas'ın görüşmesine ilişkin yorumlar asılsız.

Maruf şöyle konuştu: Asla Kıbrıs sorunuyla ilgili birşey konuşulmadı. Bu haberler ancak -Filistin ilişkilerinin iyi gitmesini istemeyenlerin bir manipülasyonu olabilir. O görüşmede Filistin sorunu ve Ortadoğu ele alındı. Bütün bunlar Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı’nın tutanaklarında da mevcut. Zaten Kıbrıs sorunu bizim işimiz değil.”

Filistin'in Ankara Büyükelçisi, Kıbrıs Rum Kesimi'nin Ramallah'ta temsilcilik açacağı yönündeki haberleri de değerlendirdi.

Maruf, “Bizim amacımız bütün dünyaya tezimizi anlatmak. Ulaşabildiğimiz her ülkede temsilcilik açmaya çalışıyoruz. Diğer ülkeler de bizim topraklarımızda bunu yapabilirler. Türkiye nasıl Kudüs'te bir konsolosluk bulunduruyorsa, diğer ülkeler de Filistin'de bunu yapabilirler. Kıbrıs Rum Kesimi’nin de halihazırda Filistin'de bir temsilciliği var. Yenisini de açabilirler” dedi.

Maruf, Perşembe günü Türkiye'yi ziyaret edecek Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın gündeminde Ortadoğu, ikili ilişkiler ve Obama yönetiminin Filistin sorununa etkilerinin masaya yatırılacağını da kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...