Masal günü

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ve Atlas Dergisi, Türkiye’de ilk defa Dünya Masal Anlatıcılığı Günü'nü kutluyor.

15.03.2012 - 12:52

Masal günü

Dünya Masal Anlatıcılığı Günü, Galata Şifahanesi’nde 18 Mart’ta kutlanacak.

Dünya Masal Anlatıcılığı Günü, söz anlatma sanatının küresel kutlama günü. Her yıl kuzey yarı kürede ilkbaharın ve güney yarı kürede de son baharın başlangıcına den gelen 21 Mart’ta kutlanıyor. Bu günde, birçok farklı dilde, birçok mekânda gün ve gece boyunca masallar anlatılıyor. Katılımcılar kendi hikâye ve izlenimlerini paylaşıyorlar.

Dünya Masal Anlatıcılığı Günü ilk defa 1991-92 yıllarında İsveç’te ulusal bir gün olarak kutlandı. Zaman içinde masal anlatıcılarının ağı genişledi ve bu tarih aynı kaldı. Her yıl 21 Mart gününde değişik yerlerde masal anlatıcılığı günü olarak kutlanmaya başladı.

1997 yılında Perth (Batı Avustralya)’deki masal anlatıcıları, bu tarihte başlayan ve beş hafta süren bir masal kutlaması yaptılar. Aynı yıl Meksika ve diğer Güney Amerika ülkelerinde de ulusal masal anlatıcılığı günü kutlandı. 2002 yılında Norveç, Danimarka, Finlandiya ve Estonya da bu ağa katıldı. 2003 yılında Kanada ve başka birkaç ülkenin de katılımıyla bu gün Dünya Masal Anlatıcılığı Günü olarak anılmaya başladı. 2005 yılındaki etkinlikte ise 5 kıtadan 25 ülke vardı. 2007 yılında Kanada’daki kutlamada ilk defa bir masal anlatıcılığı konseri düzenlendi. 2008 yılında Hollanda’da masal anlatıcılığı gününde sınıflarda ansızın beliren masalcılar ile binlerce öğrenci bu günün kutlamasına katıldılar…

Türkiye'de ise bu gün ilk kez 18 Mart 2012’de kutlanacak…

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...