Mastermind heyecanı NTV'de başladı

BBC'nin dünyaca ünlü bilgi yarışması 'Mastermind' Cumartesi ve Pazar günleri 19:00'da, tekrarı ise gece 23:00'te NTV ekranlarında.

21.03.2013 - 14:15

Mastermind heyecanı NTV'de başladı

YARIŞMAYA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

Siyah bir sandalye. Sandalyede bir yarışmacı. Karşısındaysa peş peşe sorular yönelten bir sorgu memuru...

Televizyonculuk tarihinin en bilinen, en eski ve en prestijli bilgi yarışması 'Mastermind', bundan böyle NTV'de ekranlarında.

Ünlü oyuncu Altan Erkekli'nin sunduğu ''Mastermind Türkiye'', 2. Dünya Savaşı'nda sorgu subayı Bill Wright'ın sorgu odasındaki deneyimlerini televizyona aktardığı bir BBC formatı.

YARIŞMA İKİ TURDAN OLUŞUYOR
İki bölümden oluşan Mastermind'da, ilk tur, yarışmacıların ustalık alanlarından, ikinci tur ise genel kültür sorularından oluşuyor.

HER BÖLÜMDE 4 YARIŞMACI
Her bölümde dört kişinin yarışacağı Mastermind'da, dört ayın sonunda finalistler, yeni uzmanlık alanlarıyla 'Büyük Final'e hazırlanacak.

OYUNUN KURALI BASİT
Dört yarışmacı birbirlerine ve zamana karşı yarışıp en yüksek puana ulaşmaya çalışıyor, bunu da gerçekten zor sorulara yanıt vererek yapıyorlar.

Önce her birine kendi seçtikleri uzmanlık alanından ve sonra da genel kültür alanından sorular soruluyor. Program 25 yıl boyunca üniversiteleri, kiliseleri ve İngiltere'nin neredeyse tüm ihtişamlı mekanlarını dolaşırken ilk şovdan itibaren sorular yarışmacılara ünlü siyah deri sandalyede soruldu.

PEKİ YA ÖDÜLLER NE?
Yarışmanın ilk turunda yarışan ve en çok doğru yanıt veren yarışmacı NTV Yayınları'ndan 1000 TL değerinde hediye çeki kazanacak ve ikinci tura yükselecek.

Yarışmanın birinci turu Nisan ve Mayıs aylarında tamamlanacak.

Mastermind'ın ilk turunda dörderli gruplar halinde yarışacak 64 kişi arasından, kendi grubunda birinci olan 16 yarışmacı, ikinci turda, yine dörderli gruplar halinde yarışacak.

'SÜPER FİNAL' YARIŞI
İkinci turda kendi gruplarından birinci çıkacak yarışmacılar kazanacakları iPad ödülünün yanı sıra, 'Süper Final' bölümünde yarışmaya hak kazanacak.

'Matermind'da, daha yakın tarihli yarışma programlarının aksine, kazanılacak bir para ödülü yok. Asıl amaç 'Mastermind' unvanıyla onurlandırılmak. Ve gerilim yarışmacıyla sunucuyu neredeyse gladyatörlere özgü bir atmosferle ayıran stüdyo ışıklarıyla başlıyor.

TÜRKİYE'NİN MASTERMIND'I SEÇİLECEK
'Süper Final'de en çok doğru yanıt vererek 'birinci' olan yarışmacı hem sezonun Mastermind'ı unvanını alacak hem de çok özel bir kültür turu ödülünün sahibi olacak.

MASTERMIND'IN TARİHÇESİ
Çoğu kişi tarafından en özenli ve en entelektüel yarışma programı olarak gösterilen Mastermind, geçen 40 yılın ardından televizyon dünyasının en uzun soluklu başarılarından biri olarak kabul ediliyor. Yarışmanın fikir babası Bill Wright, Almanya'da savaş esiri olduğu sırada sorgu odalarında yaşadığı tecrübelerini yarışmacılara isim, meslek ve uzmanlık konularında sorular sorulduğu 'Mastermind'  ritüelini yaratmada kullandı.

Mastermind'ın ilk bölümü 1972'de Liverpool Üniversitesi'nde çekildi ve BBC One'da yayınlandı. Şovun sunuculuğunu üstlenen kişi, programın 'sorgucusu' olarak takdim edilen, eski gazeteci Magnus Magnusson idi. Program başta fazla 'bilgiççe' bulundu ve geç saate alındı. İzlenme oranının yüksek olduğu saatlerde yayınlanmaya başladığındaysa muazzam bir izleyici kitlesi topladı ve yerini korudu.

1997'DE BBC'YE VEDA ETTİ
Mastermind 57 bin'den fazla sorunun ardından, 1997'de BBC TV'ye veda etti. Orijinal programın final bölümü, şanına yakışır bir biçimde Kirkwall, Orkney'deki St. Magnus Katedrali'nde çekildi. Programın bitmesiyle ünlü siyah deri koltuk, sunucu Magnus Magnusson'a verildi.

DISCOVERY CHANNEL'DA YENİDEN HAYAT BULDU
Program, tanınmış sohbet programı sunucusu Clive Anderson'la 2001'de Discovery Channel'da yeniden hayat buldu. Yeni seri bir hite dönüştü ve yarışmanın galibi Michael Penrice'e ödülünü eski BBC sunucusu Magnus Magnusson verdi.

Mastermind, kısa bir süre sonra 2002'de BBC Two'ya döndü. Temmuz 2003'de yeni bir sunucuyla, Radio Four'un "Today" programının sunucusu olarak tanınan John Humphrys'la, 6 yılın ilk eksiksiz Mastermind sezonu çekildi. Orijinal format, dört yarışmacı, iki rauntluk sorular, spot ışığının amansız baskısı ve siyah sandalye, eskisi gibi bırakıldı.

96 YENİ YARIŞMACIYLA BBC'YE DÖNDÜ
Mastermind, Ağustos 2012'de 10'uncu sezon için John Humphrys'la ve hepsi de siyah sandalyeye oturmaya cesaret edip ülkenin "Mastermind"ı olmayı uman 96 yeni yarışmacıyla BBC ekranlarına geri döndü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...