Masumiyet Müzesi'ne En İyi Tasarım'a aday

Masumiyet Müzesi, Londra Tasarım Müzesi (Design Museum) tarafından verilen ‘Dünyada Yılın En İyi Tasarımları’ Ödülüne Mimarlık dalında aday gösterildi.

Haberler 16.01.2013 - 17:21

Masumiyet Müzesi'ne En İyi Tasarım'a aday

Her yıl düzenlenen, Kore’den, ABD’ye, İngiltere’den Japonya’ya tüm dünyadan en yenilikçi, farklı ve öncü tasarımların katıldığı, 2012 yılında dünyada tasarlanan bina ve eşyaların aday olarak seçildiği Yılın Tasarım’ı ödülleri aday listesinde Masumiyet Müzesi’nin de yer aldığı açıklandı.

Zaha Hadid, Renzo Piano gibi ünlü mimar ve tasarımcıların da projeleriyle aday olduğu Tasarım Ödülleri’nin bu yıl açıklanan kısa listesinde Masumiyet Müzesi mimari tasarım kategori adaylarından biri olarak gösterildi.

Bu yıl altıncısı düzenlenen ve ‘Tasarım Dünyasının Oscar’ları’ olarak da adlandırılan ‘Yılın Tasarımları Ödülü’ için tüm dünyadan en yenilikçi ve yaratıcı tasarımlar, Mimari, Dijital, Moda, Mobilya, Grafik, Ürün ve Ulaşım’ dan oluşan 7 kategori içerisinde değerlendiriliyor. ‘Yılın Tasarımı’ ödülü için ayrıca tüm alanların kazananını belirlemek için, yedi ayrı kategoride önerilen doksanı aşkın aday alanlarının en etkileyici isimlerinden oluşan bir seçici kurul tarafından değerlendirilecek. Kazananlar 17 Nisan 2013’ te açıklanacak. Aday tasarımlar ise 20 Mart’tan 7 Temmuz’a kadar sürecek bir sergi ile Londra Tasarım Müzesi’nde görülebilecek.

Mimari Tasarım dalındaki dünyanın önde gelen kurum ve mimarlarıyla ismi geçen 17 adaydan biri olan Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk ve birlikte çalıştığı mimarlar İhsan Bilgin, Gregor Sunder-Plassmann ve Cem Yücel ile aday gösterildi. 28Nisan 2012’de kapılarını açmasından bu yana 2012 yılı boyunca toplam 27 bin ziyaretçiyi ağırlayarak tüm dünyada ortaya koyduğu yeni müzecilik anlayışı ile büyük bir ilgi uyandıran ve bir romanı bütünleyerek oluşan ilk müze olma özelliğini taşıyan Orhan Pamuk’un “Masumiyet Müzesi“ şimdi de dünya yaratıcılığına kazandırdığı mimari ve tasarım özellikleriyle gündemde.

Sanatçı Fiona Banner için David Kohn Architects tarafından Southbank Centre’da sergilenen Londra İçin Bir Oda işi, Renzo Piano’nun Batı Avrupa’nın en yüksek binası olarak yaptığı Londra’daki Shard Kulesi, Zaha Hadid’in Beijing’deki Galaxy Soho binası, Mimar Louis Kahn’a ölümünden tam 40 yıl sonra adaylık getiren ve ancak 2012 sonunda tamamlanabilen New York’un Dört Özgürlük Parkı, Farshid Moussavi Architects’in elinden çıkan Cleveland’daki Çağdaş Sanat Müzesi MOCA mimari dalında Masumiyet Müzesi’nin yanındaki güçlü adaylardan sadece birkaçı.

Tasarımı hayatın her alanının içinde bir alan olarak gören; hayatı anlamanın ve dünyayı daha iyi yaşanacak bir yer haline getirmenin bir aracı olarak algılayan Londra Tasarım Müzesi 22 yıldır yaratıcı düşünceyi ödüllendiren, çözüm üretimini teşvik eden, dünyanın en iyi tasarım ve mimarlarını onurlandıran bir kurum. Jonathan Ive’in Apple’dan önce ne tasarladığını, Yves Behar’ın Puma için ürettiği karbon emilimini yarıya indiren dahiyane ayakkabı kutusu tasarımını ve İngiltere’de Zaha Hadid’in ilk solo sergisini gösteren Londra Tasarım Müzesi’dir.

Yılın Tasarımları 2013’ün küratörü Pete Collard’ın belirttiği gibi “Adayların geniş bir alandan gösterilmesi tasarımın günümüzde, fiziksel çevreden yeni kültürel eğilimlere kadar günlük yaşamımız üzerindeki etkisinin bir göstergesi”.

Heatherwick Studio’nun 2012 Londra Olimpiyat Kazanı (cauldron) tasarımı, Louis Vuitton’un Yayoi Kusama koleksiyonu, Microsoft’un yeni Windows 8 cep telefonu, Zaha Hadid’in akan suyu andıran Likid Buzul Masa’sı, yeni gov.uk websitesi, Barbican’da sergilenen Yağmur Odası adlı enstalasyonları ile Random International ve gene Barbican’daki Bauhaus sergisi ile grafik dalında APFEL bu senenin Yılın Tasarımları Ödül adaylarından çeşitli kategorilerde öne çıkanlar.

Geçtiğimiz yılın Tüm Alanların Tasarım Ödülü sahibi Barber Osberby’nin 2012 Londra Olimpiyat Meşalesi olmuştu.

Yılın Tasarımı Ödülü Kazananları
2008 – Her Çocuk İçin Bir Dizüstü Bilgisayar – Yves Béhar, Fuseproject
2009 - Barack Obama Posteri – Shepard Fairey
2010 - Folding Plug – Min-Kyu Choi
2011 - Plumen Lightbulb 001 - Samuel Wilkinso, Hulger
2012 - Londra Olimpiyat Meşalesi - Barber Osgerby

Sayfa Yükleniyor...