Mavi elmasa rekor fiyat

Dünyanın en nadir bulunan elmaslarından biri, açık artırmada 9.6 milyon dolar gibi rekor bir fiyata satıldı. Mavi elmaslar, tüm dünyadaki elmasların yüzde 1’ini bile oluşturmuyor.

29.04.2013 - 14:43

Mavi elmasa rekor fiyat

Çok nadir olarak satışa sunulan mavi elmaslardan bir tanesi, Bonhams açık artırma evinde karat başına 1.8 milyon dolardan sahip buldu.

İtalyan mücevher markası Bulgari tarafından 1965 yılında bir yüzüğün içine işlenen mavi elmas, son derece nadir olması ve üzerine yapılan süslemeler sayesinde rekor bir fiyata alıcı bulmayı başardı.

Masmavi görünüme sahip olan elmas, içindeki bor atomlarının, elmasın yapısını oluşturan karbonla karışmasından rengini alıyor. Bonhams, mavi elmasların, madenlerden çıkarılan mücevherin yüzde 1’ini bile oluşturmadığını belirtti.

Livescience'a açıklama yapan Bonhams’ın Avrupa temsilcisi Jean Ghika, “Özellikle 5 karat bir mavi elması görmek bile çok nadir bir olay... Bu kadar az bulunan bir mücevheri sattığımız için mutluyuz” dedi.

Bonhams, mavi elmasın öncesinde en pahalıya satılan elmasa karat başına 1.68 milyon dolar ödendiğini belirtti.

300 YIL EL DEĞİŞTİREN ELMAS
Dünyanın en ünlü mavi elması olan ‘Hope Diamond’, bugün ABD’nin başkenti Washington D.C’de yer alan Smithsonian Doğal Tarih Müzesi’nde yer alıyor. Müzenin verdiği bilgiye göre, elmas Hindistan’ın Golconda bölgesindeki bir madenden çıkarıldı.

25.60mm×21.78mm×12.00mm ölçülerindeki 45.52 karatlık ‘Umut Elması’, Fransız Kralı 14’üncü Louis tarafından satın alındıktan sonra küçültüldü. 1792 yılına kadar Fransız kraliyet ailesinin elinde bulunan elmas, isyan ve yağma günlerinde çalındı. Elmasın, 1.1 milyar yıl önce oluştuğu düşünülüyor.

300 yıldan fazla bir süre elden ele dolaşan ve sürekli yeniden işlenen elmas, 1958 yılında Smithsonian Müzesi tarafından sahiplenildi.

Mavi elmaslar kadar nadir olan kırmızı elmaslardan ise günümüzde 5 karatlık sadece üç örnek bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...