Mavi Marmara yangınını söndüremedi

Başbakan Erdoğan, İsrail’deki yangına yapılan yardımın ardından iki ülke arasında yeniden kurulan diyalogun, ilişkileri eskiye döndürmeye yetmeyeceğini söyledi. Erdoğan, “Özür ve tazminat konusu çözülmeli” dedi.

03.12.2010 - 17:22

Mavi Marmara yangınını söndüremedi

Türkiye, İsrail’deki yangını söndürmek için iki uçak ve 10 personel gönderdi.

Bunun üzerine, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı bizzat arayarak teşekkür etti.

Netanyahu, "Eminim bu olay, ülkelerimiz arasındaki ilişkilerde ilerleme için bir başlangıç olacaktır" dedi.

Hayatını kaybedenler için başsağlığı dileyen Erdoğan ise yaralılar konusunda da Türkiye'nin elinden gelen yardımı yapabileceğini söyledi.

Bu arada, İsrail'deki yangına NATO'nun yapacağı yardımların organizasyonunu da Türkiye üstlendi.

Erdoğan, konuyla ilgili daha sonra yaptığı açıklamada, yaşanan olumlu tabloya rağmen iki ülke arasındaki ilişkilerin eskiye dönmesinin şu aşamada mümkün olmadığını söyledi.

Erdoğan, şunları söyledi:

''Böyle bir olay nedeniyle geleceğe yönelik İsrail-Türkiye ilişkilerinde ne olur konusunda, Sayın Netanyahu bizi teşekkür için aradılar. Türkiye'nin böyle bir dönemde yaşadıkları bu yangın olayına karşı gösterdiği ilgi sebebiyle bunun geleceğe yönelik ilişkilerde de olumlu bir vesile teşkil etmesi taleplerini de telefonlarında ifade ettiler.

Ama bizim biliyorsunuz bu konu ile o konuları birbirine karıştırmamak ve bizim taleplerimiz zaten belliydi. Bu talepler çözülmediği sürece münasebetlerimizin geçmişteki gibi olamayacağını da ifade etmiştik. Bu taleplerimizin bir kısmı yerine geldi, ama gelmeyen neydi? Gelmeyen de özür meselesi bir de tazminat konusu, bunların çözümü gerekirdi. Bunun halli geleceğe yönelik olumlu bir sürecin başlamasına vesile olabilir.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...