Maya yerlileri geri sayıma başladı

Meksika'nın güneyindeki Maya yerlileri geleneksel takvimlerinde beş bin yıllık bir döngünün sonu olan 21 Aralık 2012 tarihi için gün sayıyor.

Haberler 23.12.2011 - 10:01

Maya yerlileri geri sayıma başladı

Kimileri, beş bin yılın sonunu 'kıyametin gelişi' olarak yorumluyordu. Ancak Maya kültürü uzmanları bu tarihin dünyanın değil, daha çok bir devrin sonu olarak görülmesi gerektiğini savunuyor.

Meksikalı turizm yetkilileri bu özel dönemde bölgeye ziyaretçi akını yaşanmasını bekliyor. Yetkililer, 2012 yılında 52 milyon turist çekmeyi umduklarını söylüyor. Birçok turistin güneydeki Chiapas, Yucatan, Quintana Roo ve Tabasco eyaletlerine gitmesi umuluyor.

'BİR DÖNEMİN SONU'
Maya uygarlığı, Milattan Sonra 250 ile 900 yılları arasında doruğa ulaşmıştı, bu uygarlık döneminde astronomi, matematik ve zaman döngülerine büyük ilgi gösterilmişti.

Maya takvimi aşağı yukarı 400 yıllık dönemlere ayrılıyor ve uzmanlara göre 2012, kimi belgelerde bu dönemlerden birinin sonu olarak geçiyor.

'MAYA TANRISI GERİ DÖNECEK'
Uzmanlar 2012'den aynı zamanda Maya tanrılarından birinin dünyaya geri döneceği tarih olarak da bahsedildiğine dikkat çekiyor. Ancak kimi uzmanlara göre de Maya medeniyetinin kullandığı takvimde Aralık 2012 tarihinin dünyanın sonu olarak belirlendiği bilgisinin hiçbir dayanağı bulunmuyor.

Sayfa Yükleniyor...