Mayın kurbanlarına gergin veda

Hakkari'de cenazelerden birinde bir grup polise taşla saldırdı, olaylarda gazeteciler de yaralandı. Yüksekova'da ise cenaze töreninden sonra meydana gelen patlamada 10 kişi yaralandı.

Haberler 17.09.2010 - 11:32

Mayın kurbanlarına gergin veda

Hakkari'nin Geçitli köyü yakınlarında bir minibüsün geçişi sırasında yola döşenen mayının infilak etmesi sonucu hayatını kaybedenler son yolculuklarına uğurlanıyor.


Yaşamını yitiren 9 kişinin cenazesi, yakınları tarafından Hakkari Devlet Hastanesi morgundan alındı.

Gazi Mahallesi'nde toprağa verilecek Eşref Gür'ün cenazesi, hastane önünde bekleyen kalabalık grup tarafından omuzlarda taşındı.

Cenazenin Gazi Mahallesi'ne taşınması sırasında gruptan bazı kişiler, çevre güvenliğini sağlayan polise taşla saldırdı. Yoğun taş saldırısı üzerine polis basınçlı su ve biber gazı ile grubu dağıttı.

Eşref Gür'ün cenazesi, Gazi Mahallesi mezarlığında toprağa verildi.

Patlamada yaşamını yitirenlerden 3'ü cenazesi Geçitli köyünde toprağa verildi. Cenaze törenine gazeteciler alınmadı ve köy sakinleri medya mensuplarına yoğun tepki gösterdi.

Cenazelerin toprağa verilmesi sırasında sık sık Kürtçe ve Türkçe, ''şehitler ölmez'' sloganı atıldı.

Geçitli köyünde toprağa verilmesi planlanan Şirin Kurt'un cenazesi de yakınlarının isteği üzerine Hakkari'de defnedildi.

YÜKSEKOVA'DA CENAZEDE PATLAMA
Cani Dayan ile Semiha Dayan'ın cenazeleri, Hakkari Devlet Hastanesi morgundan alınarak Yüksekova'ya getirildi.

Kışla Mahallesi'ndeki Merkez Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından bir süre omuzlarda taşınan cenazeler, vatandaşlar tarafından Akalın köyü mezarlığına götürüldü.

Cenazelerin toprağa verilmesinin ardından kalabalığın, ilçe merkezine doğru yürüyüşe geçtiği sırada, Cengiz Topel Caddesi'nde toplanan bir grup caddede güvenlik önlemi alan polise taşla saldırdı.

Polisin, caddede toplanan göstericilere basınçlı su ve biber gazı ile müdahalesi sırasında, Gever İş Merkezi yakınındaki taksi yazıhanesinde patlama meydana geldi.

Patlamada, ilk belirlemeye göre, 6'sı polis 10 kişi yaralandı. Yaralılar, ambulanslarla Yüksekova Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Patlamanın ardından havaya uyarı ateşi açan polis, göstericileri ara sokaklara dağıttı. İlçe merkezindeki gösteriler devam ediyor.

Mayın kurbanlarından 2'si ise merkeze bağlı Bay köyünde toprağa verildi.

Sayfa Yükleniyor...