Mayıs Ayı Yorumları

Sevgili okuyucular, dünya ekonomisi çok zor bir döneme giriyor. Bu döngünün etkilerini yıl sonuna kadar hep beraber yaşayacağız.

Haberler 01.05.2010 - 00:49

Mayıs Ayı Yorumları

Mayıs ayında yeniden Merhabalar. Büyük Satürn Uranüs döngüsünün etkilerini yaşamaktayız. Mayıs ayı bu etkilerin ışığında geçecek. Satürn Uranüs döngüsü dedim. Bunun ne anlama geldiğini ve Satürnün ve Uranüsün karşılıklı döngüleri esnasında ne tip kavramlar ile karşılaşacağımızı yılbaşında yazmış olduğum ve çeşitli gazetelerde yayınlanan yıllık yorumlarımda ifade etmiştim. Hatta 2008 Eylül ayında başlayan bu döngünün etkilerini 2008 yılının yıllık yorumlarında ulusal bir gazetede yayınlamıştım.

Sevgili okuyucular, dünya ekonomisi çok zor bir döneme giriyor. Bu döngünün etkilerini yıl sonuna kadar hep beraber yaşayacağız. Eylül 2008’de başlayan ekonomik kriz etkileri devam etmekte. Tüm dünyada yansımalarını çok yıkıcı bir şekilde gösteren büyük Uranüs-Satürn krizi etkisini Nisanın 27’sinden itibaren olmak üzere tüm Mayıs ayında gösterecek. Hatta tüm Haziran ayı baskın olarak, 22 Temmuz-30 Temmuz günleri arası ( ki en güçlü aralık 26 Temmuz - 21 Ağustos arası ), 21 Ağustos haftası 2 gün önce ve sonraları da baskın olmak üzere 26 Eylül ve sonrasında da etkili olacak. Aynı etkiler, ülkemizdeki mali yapının ne kadar iyi gibi görünse de çok ciddi değişim geçireceğini göstermekte iken yönetim kadrolarını zorlayacak, dış kaynaklı sancılar yüzünden de ekonomik anlamda zor bir dönemin olacağı bir döngüyü yaratabilir. Peki ne demek bu Satürn Uranüs krizi.

Gökyüzündeki bu iki gezegenin birlikte yaratmış olduğu karşıt etkilerin dünya ekonomileri ile ne alakası var diyebilirsiniz. Evrensel anlamda tüm canlılar ve evrendeki tüm yapılar birbirleri ile ilişkidedirler. Carl Gustav Jung bu birlikteliğe ve uyuma, eş zamanlılık der. A gezegeni B noktasına geldiğinde toplumlar üzerinde hemen hemen aynı etkilere sebebiyet verir. Astrolojik gözlemlerde açıklanan ve nitelenen konfigürasyonlar, tek bir gezegenin hareketi ile ölçülemez. Gezegenler birleşik hareketler içinde olduklarından çok daha güçlü etkilere sebebiyet verirler. Örneğin çok büyük dinsel ve sosyal liderlerin doğduğu dönemlerde Jüpiter ve Satürn’ün gökyüzünde kavuşum halinde olduğunu görürüz. Büyük doğal felaketler, ciddi ekonomik krizler, insan soyu adına iz bırakacak büyük depremler ve felaketlerin olduğu dönemlerde Uranüs, Satürn karşıt ve kare açı değerlerini görürüz. 11 Eylül 2001 gibi terör saldırılarının olduğu fraksiyonlar, dinler ve kültürler savaşlarının olduğu dönemlerde ise Plüton-Satürn döngülerini görürüz. Tabii ki bir de bunların hareketlendiği burçlar olayların niteliklerini gösterirler.

2010 yılının yazı, tüm dünya için ekonomik anlamda da bilhassa Akdeniz havzası ülkeleri , Mısır, Fas, Cezayir, İspanya, Fransa, Yunanistan, İtalya ve gibi toplumları çok yoracak etkilere sahip . Tabii bu toplumlar ile ticari alışverişler yapan Portekiz, Bosna Hersek, Sırbistan gibi ülkelerde de aynı etkiler karşımıza çıkacak. Kısacası bu yaz güneşli ve keyifli gibi görünse de pek çok ülkenin Maliye bakanı ve Hazine müşteşarları için zor geçecek bir yaz.

Satürn astrolojide geleneksel olanı, genel kabul edileni sınırları ve istikrarı temsil ederken Uranüs gelenekselliğin dışında olan marjinal yapıları, değişim süreçlerini , eskinin çürümesi ve yeninin yeniden kurulumunu temsil eder.

Akdeniz havzası ülkeler ve bunlara bağlı ekonomilerde eski ve geleneksel ekonomik yapıların değişmek zorunda olduğunu görmekteyiz. Tabii ki her değişim bulunduğu ortamda belli krizler ve belli bedeller de getirecektir. Bu krizleri ve bedelleri yaşayan ve yaşayacak olan insanların demek ki değişim ve gelişim zamanı geldi.

Uranüs ve Satürn döngüsü 26 Temmuzda tekrar kendini gösterirken, ilk etkinin başladığı 15 Eylül 2008 tarihinde yaşanılan kavramları daha hafif olsa da tekrarlayacak niteliktedir. Zamanlara bir daha bakarsak 27 Nisan, 26 Temmuz , 21 Ağustos , ülkemiz için tüm Ekim ayı ve 17 Aralık haftasında da kendini gösterecektir. Sonra bir çözülme ve rahatlama sürecine gireceğiz. Bu sebeplerden dolayı ekonomik anlamda yatırımlarınıza her zamankinden daha çok dikkat etmelisiniz. Spekülatörlere kanmamalı, şu veya bu yatırım aracının diğerinden daha güçlü olduğunu zannetmemelisiniz. Sayın Başbakanımız Tayip Erdoğan, ve Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün horoskoplarını incelediğimizde gerçekte Ekim ayının da üst yönetim tabakası içinde zorluklar içinde geçse de daha önceki yorumlarımızda söylediğimiz gibi ülkemizi yine bu krizlerden kurtaracak şansa, olumlu gezegen döngülerine ve kabiliyete sahip oldukları görünmektedir.

Bu köşede yıl başında 2010 yılının Başbakanımızın çok daha büyük yükselişte olacağı ve kuvvetleneceği bir yıl olduğunu söylemiştim. Ülkemizide milli şuurun artacağı, muhalefetin , yönetimin ve çeşitli fraksiyonların birbirine gireceği çok çatışmalı, çetin bir dönem bekliyor. Sonuçta kazanacak yapı tüm analiz ve sentezlerde yine Türk insanı , Türk halkı olacaktır. Büyük Satürn Uranüs karşıtlıkları, yönetim biçimi ile ilgili büyük krizlerin yaşanacağı ama bu krizlerden büyük tecrübeler ve büyük fırsatların da çıktığı dönemleri temsil eder.

Bunun yanında doğa hareketleri bizi bekliyor. Büyük depremler, büyük tayfunlar , yanardağ patlamaları, yağmur kar fırtınaları gibi hareketlenmelerin doğada kendisini çok daha fazla gösterdiği yıllardır Satürn Uranüs karşıtlıkları . Daha yılın başında olmamıza rağmen 3 büyük deprem , bir yanardağ patlaması, Meksika körfezindeki doğal felaket gibi pek çok yıl yaşanmayan etkileri ilk 4 ayda yaşadık. Ne yazık ki, yıl sonuna kadar aynı felaketlerin her ay ağır gezegen döngüleri ile birlikte belli haftalarda tekrarlanacağını görmekteyiz. Yılı muhtemelen 5 büyük deprem, 2 büyük yanardağ patlaması, 3 ciddi tayfun ile kapatacağız. Vakti ve zamanı geldiğinde bu tarihleri sizlerle paylaşacağım.

Astrolojik mundane yorumlarda kullandığımız yöntemler ve sistemler ne kadar analiz ve sentezci bilim tarafından kabul edilmese de aldığımız ve gördüğümüz sonuçlar ortadadır. Önümüzdeki Ağustos ayında karşılaşacağımız yoğun yorucu dönemden önce Haziran ayının keyfini çıkartmaya bakın. Mayıs ayının 23’ünde olacak Balık ve Başak burçlarını daha çok etkileyecek Satürn-Jüpiter karşıtlıkları ile beraber ülkemizde bilhassa Karadeniz bölgesinden itibaren Hanta virüsü, Kırım Kongo kanamalı ateşi gibi parazitlerden bulaşan hastalıklarda yoğun bir artış görünecektir.

MAYIS AYI ÖNEMLİ GÜNLERİ

1 Mayıs.. Merkür Uranüs koordinasyon açısı… Tüm dünyada sosyal ve toplumsal organizasyonlarda artış. Sosyal gerginlikler, çevre ile ilgili kaygı verici haberler. Banka ve finans kuruluşları ile ilgili gelebilecek tüm dünya için kaygı verici haberler.

3 Mayıs… Merkür Plüton Trinesi…Uluslararası bankacılık sistemi ile ilgili problemlerin artışı. Bazı ülkelerde likidite sıkıntıları. Ekonomik kaygı verici gecikmiş haberler. Aynı açı, 19 Mayısta da tekrarlanacak. Dikkatli olmamız gerekiyor.

6 Mayıs… Ay Mars karşıtlığı.. Bilhassa Kova ve Aslan burçlarında neşesiz ve yorucu , gerginlik belirtileri, çeşitli bölgelerde yangınlar, ülkemiz ve çevre ülkelerde hava ısısında artış ve yağmur.

8 Mayıs.. İkizler ve Aslan burçları müjde. Küçük şanslar, aşk ve sevgi ilişkilerinde başarı. Mutluluk fırsatları. İnsan ilişkilerinde olumlu etkilere sebebiyet veren bu döngü romantik tanışmalara , iş ve kariyer hayatında Akrep ve Başak burçlarının başarısına işaret eder.

11 Mayıs… Ay Venüs Trinesi… Ateş gibi bir gün. Tüm dünyada hareketlilik, enerji. Bireylerde bilhassa karşılıklı rekabet , hırs patlamaları. Duyguların açığa çıkması. Olumlu stres getirici olaylar, motivasyonların artışı.

17 Mayıs... Venüs Jüpiter karesi…Türkiye’de Anayasal düzenlemeler. Referandum ile ilgili sinyaller. Muhalefet ve yöneticilerin birbirlerini yoğun ve yorucu şekilde eleştirmeleri.

18 Mayıs… Venüs Satürn Karesi.. İletişim ve Sağlık sektörü ile ilgili problemler. İlişkilerde sıkıntılar. Uzun zamandan beri devam eden geleneksel ortaklıklarda bozulma.

19 Mayıs.. Venüs Uranüs Karesi.. İlişkiler, yeni ilişkiler, yeni ilişkiler.. Ani ve hızla başlayabilecek olan aşk ilişkileri. İkizler ve Balık burçları abartılı, biraz radikal , biraz marjinal , yeni sosyal ve duygusal ilişkilere girebilirler. Unutmayın , Venüs ve Uranüs’ün ışığı altında başlayan tüm ilişkiler öğretici , anlamlı, karşılıklı saygının fazlası ile olduğu kısa süreli ilişkilerdir. Tüm burç gruplarında seyahat fırsatları. Yolculuklar , karşımıza çıkacak yeni ve farklı olan düşüncelere hazır olmalıyız.

24 Mayıs… Tehlikeli bir gün.. Venüs ve Plüton karşıt. Aile içi ilişkiler , aşk ve evlilik ilişkilerinde karşılıklı takıntılar. Daha ziyade Yengeç ve Oğlak burçlarını etkileyen bu döngü ticari hayatta yanlış ve zorlayıcı seçimlere sebebiyet verebilir.

23 Mayıs .. Ay Jüpiter karşıtlığı… Şekerciler ve çikolatacılara müjde. Abartılı hareketler. Ego kavgaları, duygusal boşalmalar. Stres kaynaklı sıkıntılar. Küçük mutluluk haplarımız olan çikolata, pasta ve şeker almak isteyeceğimiz bir dönem.

31 Mayıs.. Güney düğümü Venüs kavuşumu… Geçmişte yapılan hareket ve davranışların karşımıza çıkması. Eski bir sevgili veya aşıktan gelecek haberler. Geçmişin özlemleri, nostaljik olaylar ve toplantılar.

Saygılarımla,
Astrolog Oğuzhan Ceyhan


Sayfa Yükleniyor...