'Mazluma kimliğini sormuyoruz'

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Türkiye'nin 1,5 milyon göçmene ev sahipliği yaptığını belirterek, "Biz mazluma kimliğini sormuyoruz" dedi. Akdoğan, ''Çok konuşan bir takım ülkeler var. Bunlar kaç kişiyi ağırlıyor acaba?'' diye sordu.

Anadolu Ajansı 26.09.2014 - 15:22

'Mazluma kimliğini sormuyoruz'

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Birisi darda kaldığında, sıkıştığında, can havliyle çoluk çocuk, yaşlı genç ortalığa atıldığında biz onların önüne duvar öremeyiz, reddedemeyiz. Bu bir insanlık vazifesi, bu ahlaki bir duruştur" dedi.

Gaziantep'te gerçekleştirdiği toplantılarda kentteki sorunlar hakkında bilgi aldığını dile getiren Akdoğan, bu kapsamda Suriyeli sığınmacılarla yaşanan sorunlar hakkında da fikir sahibi olduğunu ifade etti.

Bu konuda bir takım sosyal travmaların yaşandığını anlatan Akdoğan, şunları kaydetti:

'ÇOK KONUŞAN BİR TAKIM ÜLKELER VAR'
"Ama büyük millet, büyük devlet olmak böyle bir şey. Birisi darda kaldığında, sıkıştığında, can havliyle çoluk çocuk, yaşlı genç ortalığa atıldığında biz onların önüne duvar öremeyiz, reddedemeyiz. Bu bir insanlık vazifesi, bu ahlaki bir duruştur. Bu duruşu ancak büyük milletler sergileyebilir. İşte biz 1,5 milyon göçmene ev sahipliği yapıyoruz. O çok konuşan bir takım ülkeler var. Bunlar kaç kişiyi ağırlıyor acaba? İnsani yardım konusunda taşın altına ellerini ne kadar koyabildiler. Türkiye hiç gocunmadan, gücenmeden, hiç para hesabı yapmadan bu kadar insana sahip çıkarken, onlar ne kadar bu külfetin altına girdiler.

Biz mazluma kimliğini sormuyoruz. Her kim olursa olsun etnik kökenine, dinine, mezhebine bakmadan, ona sahip çıkmaya çalışıyoruz. Bu noktada Gaziantep'in ve saygıdeğer güzel insanlarının büyük bir fedakarlık gösterdiğini, son derece alicenap bir şekilde gönlünü açtığını biliyorum. Burada bir takım insani, sosyal sorunlar olabilir. Bunların da inşallah devletimizin imkanları ve sivil toplum kuruluşlarının dayanışmasıyla aşılacağına inanıyorum."

'TÜRKİYE'NİN EKONOMİDE CİDDİ HEDEFLERİ VAR'
Akdoğan, Şire Hanı'nda düzenlenen 2. Uluslararası Gaziantep Şirehan Yiyecek-İçecek Festivali'nin açılışında da, insani yardım konusunda Türkiye'nin dört bir yanında örnek gösterilebilecek çalışmaların hayata geçirildiğine dikkati çekti.

Türkiye'nin dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisinden biri olma noktasında ciddi hedefleri olduğunu hatırlatan Akdoğan, şöyle konuştu:

"Ama ilk 10'a girdiğimiz bazı konular var. Bunlardan biri de insani yardımlar. Uluslararası insani yardım konusunda ön sıralarda yer alan bir ülkeyiz. Bu yarışta kendi ekonomik gücünün çok ötesinde ön plana çıkan bir Türkiye haline geldik. Doğrusu bu insani, ahlaki bir görüş ve büyük bir erdemdir. Türkiye'nin son dönemlerde bölgede ön plana çıkması, sevilen ve model alınan bir ülke haline gelmesinde de bu ahlaki görüşün etkili olduğunu söyleyebiliriz."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...