Meclis Başkanı Şentop'tan toplantı çağrısı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, CHP'nin talebi üzerine, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarıyla ilgili genel görüşme açılması amacıyla TBMM Genel Kurulu'nu 1 Ağustos Pazartesi günü olağanüstü toplantıya çağırdı.  AK Parti bu toplantıya katılmayacağını açıkladı.

Haberler - NTV Haber 26.07.2022 - 19:45 | Son Güncelleme : 26.07.2022 - 20:08

Meclis Başkanı Şentop'tan toplantı çağrısı

Genel Kurulu'nu 1 Ağustos'ta olağanüstü toplantıya çağırıldı. 

CHP, dün 120 imzayla Genel Kurulu'nun olağanüstü toplantıya çağrılması talebinde bulunmuştu.

Başkanı Şentop, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının nedenleri ve alınması gereken önlemler konusunda bir genel görüşme açılması amacıyla yapılan olağanüstü toplantı çağrısı üzerine, siyasi parti gruplarına yazı gönderdi.

Şentop yazıda, Genel Kurulu'nu 1 Ağustos Pazartesi günü saat 15.00'te olağanüstü toplantıya çağırdı.

CHP'nin sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için atılacak adımları konuşmak üzere Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırması, AK Parti MYK toplantısında da gündeme gelmişti.

Cumhurbaşkanı'nın kurmaylarına, "Konuyu yakından izleyin'' talimatı verdiği öğrenilmişti.

AK PARTİ VE MHP  TOPLANTIYA KATILMAYACAK  

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, ''CHP çözüm amaçlı mı, siyasi şov amaçlı mı çağrı yaptı. CHP'nin Meclis'i olağanüstü toplantıya çağrısı nezaketsizliktir. Bu çağrı hiçbir partiyle istişare edilmeden yapılmıştır'' diyerek tepki gösterdi.

Ünal, 1 Ağustos'ta yapılacak toplantıya katılmayacaklarını da açıkladı. 

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da yaptığı yazılı açıklamada, konunun CHP tarafından istismar edildiğini belirterek, toplantıya katılmayacaklarını söyledi.

İYİ PARTİ TOPLANTIYA KATILACAK

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Genel Kurulunun 1 Ağustos Pazartesi günkü olağanüstü toplantısına katılacaklarını açıkladı.

Dervişoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, CHP'nin, sağlıkta şiddetin önlenmesiyle ilgili genel görüşme açılması ve hazırladıkları kanun teklifinin görüşülmesi için Genel Kurulunun olağanüstü toplantıya çağrılması talebinde bulunduğunu anımsattı.

TBMM Başkanlığının da TBMM Genel Kurulunun 1 Ağustos Pazartesi günü toplanacağını duyurduğunu belirten Dervişoğlu, "İYİ Parti TBMM Grubu olarak sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddet olaylarının önlenmesine katkı sağlamak amacıyla toplantıya katılacağız." ifadesini kullandı.

HDP KATILMAYACAK

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Genel Kurulunun 1 Ağustos'taki olağanüstü toplantısına katılmayacaklarını açıkladı.

Beştaş, CHP'nin söz konusu yasa teklifi konusunda siyasi nezaket kurallarına uygun davranmadığı görüşünde olduklarını ifade ederek, "En azından o gün bizim gelip gelemeyeceğimizi, hazır olup olmadığımızı, bu konudaki önerimizi sormamasını talihsizlik olarak değerlendiriyoruz. 1 Ağustos'taki toplantıda olamayacağız, orada bulunmayacağız." diye konuştu.

Meclis birleşiminin açılabilmesi için en az 200 milletvekilinin hazır bulunması gerekiyor.

Ancak AK Parti, MHP ve HDP'den yapılan açıklamalar sonrasında yeterli sayıya ulaşılabilmesi mümkün gözükmüyor.

Sayfa Yükleniyor...