Meclis bu hafta sınırötesi tezkeresini görüşecek

TBMM, yeni yasama yılı çalışmalarına, 17 Ekim 2009 tarihinden itibaren 1 yıl daha uzatılması öngörülen Başbakanlık Tezkeresini görüşerek başlayacak.

04.10.2009 - 10:56

Meclis bu hafta sınırötesi tezkeresini görüşecek

1 Ekim Perşembe günü yeni yasama yılına başlayan TBMM'nin, bu haftaki en önemli gündem maddesini, Başbakanlık Tezkeresi oluşturacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla geçen hafta Meclis Başkanlığına sunulan tezkere, 6 Ekim Salı günü TBMM Genel Kurulunda görüşülecek. Tezkere üzerinde, gruplar, Hükümet ve şahısları adına iki milletvekili söz alacak. Konuşmaların ardından oylama yapılacak.

Başbakanlık Tezkeresinde, Irak'ın kuzey bölgesinde yuvalanmış bulunan PKK terör unsurlarından kaynaklanan ve Türk halkının huzur ve güvenliğiyle ülkesinin milli birliğine, güvenliğine ve toprak bütünlüğüne yöneltilmiş terörist saldırılar ve açık tehdidin devam ettiği bildirildi.

Tezkerede, şöyle denildi: ''Dost ve kardeş Irak'ın toprak bütünlüğünün, milli birliğinin ve istikrarının korunmasına büyük önem atfeden Türkiye, PKK teröristlerinin Irak'ın kuzeyindeki mevcudiyetine ve terörist saldırılarına son verilmesini sağlamak amacıyla askeri faaliyetlerini başarıyla yürütmekte, siyasi ve diplomatik girişimlerini ve uyarılarını sürdürmektedir.

Türkiye'ye yönelik olarak devam eden terörist saldırılara ve tehdide karşı, terörizmle mücadelenin bir parçası olarak uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli tedbirleri almak üzere, hudut, şümul, miktar ve zamanı Hükümetçe belirlenecek şekilde, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının, Irak'ın kuzeyinden ülkemize yönelik terör tehdidinin ve saldırıların bertaraf edilmesi amacıyla, sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere, Irak'ın PKK teröristlerinin yuvalandıkları kuzey bölgesi ile mücavir alanlara gönderilmesi ve görevlendirilmesi için, Genel Kurulun 17 Ekim 2007 tarihli ve 903 sayılı Kararıyla Hükümete verilen ve 8 Ekim 2008 tarihli ve 929 sayılı Kararı ile bir yıl uzatılan izin süresinin, 17 Ekim 2009 tarihinden itibaren bir yıl daha uzatılmasını Anayasanın 92. maddesi uyarınca arz ederim.''

GRUP BAŞKANVEKİLLİĞİ SEÇİMİ
6 Ekim Salı günü; AK Parti, CHP, MHP ve DTP gruplarının yeni yasama yılının ilk grup toplantısını yapmaları bekleniyor. CHP ve MHP, grup toplantılarında grup başkanvekilliği için seçim yapacak.

CHP'de, halen Hakkı Suha Okay, Kemal Anadol ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun yürüttüğü 3 grup başkanvekilliği; MHP'de de Oktay Vural ve Mehmet Şandır'ın yürüttüğü 2 grup başkanvekilliği için seçim yapılacak. TBMM Genel Kurulunda 6 Ekim günü ayrıca, sözlü sorular da ele alınacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...