Meclis heyeti Silivri'yi inceliyor

Meclis İnsan Hakları Komisyonu üyeleri Ergenekon soruşturması tutuklularının da bulunduğu Silivri Cezaevi’nde incelemelerde bulunuyor.

Haberler - NTV Haber 25.02.2009 - 17:21

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde görev yapan Her Türlü Şiddet, İşkence ve Kötü Muamelenin Önlenmesiyle Ceza ve Tutukevleri İnceleme Daimi Alt Komisyonu Başkanı AK Parti Çorum Milletvekili Murat Yıldırım, komisyon üyeleri CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, MHP Kars Milletvekili Gürcan Dağdaş, AK Parti Kahramanmaşaş Milletvekili Fatih Arıkan ve AK Parti Denizli Milletvekili Mithat Ekici, inclemelerde bulunmak için Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ne geldi.

Başkan Yıldırım, bugüne kadar Tekirdağ, Edirne, Metris, Bandırma ve Diyarbakır cezaevlerini incelediklerini, şimdi de Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde çalışmalar yapacaklarını söyledi.

''Bize gelen şikayetler üzerine çalışmalar yapıyoruz'' diyen Yıldırım, incelemede cezaevi koşullarını, personelin ve mahkumların durumunu irdelediklerini söyledi.

Bu cezaevinde ''sıcak suyun 1-2 saat aktığı'', ''hasta mahkumların revire geç götürüldüğü'', ''telefon görüşmelerinde sıkıntılar olduğu'' ve ''kantinde malzemelerin pahalı satıldığı'' yönünde şikayetlerin bulunduğunu anlatan Yıldırım, şikayetler üzerine komisyon üyeleriyle birlikte inceleme yapacaklarını kaydetti.

Yıldırım, bir gazetecinin, ''Bu cezaevi Ergenekon davasıyla ayrı bir özellik taşıyor. Burada özel bir inceleme yapılacak mı?'' sorusu üzerine, ''Davayla ilgili şikayetler yargıyla ilgili. Bizi yargı konusu ilgilendirmez. Varsa, koşullar noktasında inceleme yaparız'' diye konuştu.

''İncelemeniz sırasında tutuklu ve hükümlülerle de görüştüğünüzü biliyoruz. Görüştüğünüz tutuklu ve hükümlüleri nasıl belirliyorsunuz?'' sorusuna da Yıldırım, ''Gittiğimiz bütün cezaevlerinde komisyon üyeleri herhangi bir koğuşa giriyor ve bütün personeli dışarı çıkarıyor. Mahkumlarla komisyon üyeleri yalnız görüşüyor. Şu anda belirlediğimiz herhangi bir mahkum veya koğuş yok. Yetkililerle yaptığımız çalışma neticesinde herhangi bir koğuşa giriyoruz'' yanıtını verdi.

Yıldırım, ''Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklu bulunan sanıklarla da görüşecek misiniz?'' sorusu üzerine ise herkesle görüşme durumlarının olabileceğini söyledi.

Yıldırım, inceleme sonunda bir rapor hazırlayacaklarını ve bunu üst komisyona sunacaklarını bildirdi.

Sayfa Yükleniyor...