Sendikalar ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, Hrant Dink cinayeti davasındaki kararı TBMM bahçesine siyah çelenk bırakarak protesto etti.

Meclisin Dikmen Kapısı yakınında toplanan grup, ''Asla unutmayacağız, asla affetmeyeceğiz, katillerden hesap soracağız'' pankartı açıp, Hrant Dink'in fotoğraflarını taşıdı.

Gruba İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ve CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat da destek verdi.

KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul grup adına yaptığı açıklamada, cinayetin üzerinden 5 yıl geçtiğini, yargılama süreçlerinin Ermeni halkına, Dink'in ailesine, avukatlarına ve arkadaşlarına hakaret ve yeni bir kurşun gibi olduğunu savundu.

''Ve Hrant'a son kurşun 17 Ocak'taki son duruşmada sıkıldı'' diyen Tombul, bu cinayetleri aklayan, üzerini örten bir adalet mekanizması olduğunu iddia etti.

Bir kez de Kürtçe okunan basın açıklaması ayrıca Ermenice olarak da basın mensuplarına dağıtıldı.

Ermenice Sari Gyalin türküsünün seslendirilmesinin ardından, Meclis önündeki otoparkın bahçesine siyah çelenk bırakıldı. Çelengin üstüne altı delik bir ayakkabı koyuldu.