Meclis Yeni Döneme Hazırlanıyor

Mecliste, 24. Dönemde yasama çalışmalarının sorunsuz yürütülebilmesi için bir dizi yeniliğe imza atılacak.

Meclis Yeni Döneme Hazırlanıyor

Seçime az bir süre kala partilerin kampanya süreci hızla devam ederken, TBMM’de de 24. Dönem milletvekilleri için hazırlıklara başlandı.

TBMM Genel Sekreter Yardımcısı İrfan Neziroğlu, yasama çalşmalarının sorunsuz yürümesi için yeni uygulamalara geçileceğini açıkladı. Yeni dönemde milletvekilleri için ''Yasama El Kitabı'' hazırlayacaklarını belirten Neziroğlu, kitapta yasama sürecinin örneklerle anlatılacağını söyledi.

'YASAMA EL KİTABI'
TBMM’de yeni dönem milletvekillerine yasama sürecinde rehber olacak kitapta, Meclisi tanıtıcı bilgilerin yanı sıra yazılı ve sözlü soru önergeleri, gündem dışı konuşma, tasarı ve tekliflerde önergelerle nasıl değişiklik yapılacağı, maddenin tümüyle ya da bir bölümünün nasıl değiştirileceği gibi konulara ayrıntılı olarak yer verilecek.

'CENAZE YÖNETMELİĞİ VAR, KANUN YAPIM YÖNETMELİĞİ YOK'
TBMM Genel Sekreter Yardımcısı İrfan Neziroğlu, Mecliste yazılı kuralların önemine dikkati çekerek, var olan yönetmeliklerin gözden geçirileceğini, olmayan alanlarda yönetmelikler hazırlanacağını söyledi.

''TBMM'de cenaze yönetmeliği var fakat kanun yapım yönetmeliği yok'' diyen Neziroğlu, kanun yapım yönetmeliğinin, yasama tekniğini de içerecek şekilde ayrıntılı olarak yer alacağını söyledi.

Komisyonda bir kanun tasarısı ya da teklifi görüşülürken muhalefet şerhinin ne kadar sürede verileceğine dair yazılı bir kural olmadığını hatırlatan Neziroğlu, süreçle ilgili eksik olan yazılı kuralları yönetmeliğe koyacaklarını bildirdi. Konuyla ilgili çalışmanın tamamlandığını belirten Neziroğlu, yeni dönemde Meclis Başkanlığı ve Başkanlık Divanına sunacaklarını belirtti.

'PRESTİJ YAYINLAR HAZIRLANACAK'
Yeni dönemde gerçekleştirilmesi planlanan uygulamalarla ilgili bilgi veren TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Neziroğlu, Meclisi tanıtan İngilizce kitap hazırlanacağını, ayrıca yeni dönemde yasama ve TBMM konularında Türkçe ve İngilizce prestij kitaplar hazırlanmasını hedeflediklerini, ''Türk Tarihinde Kanun Yapım Geleneği'' konulu bir prestij eser hazırlamayı planladıklarını da söyledi.

Neziroğlu, ''Akademik camia ile ilişkilerimizi daha da güçlendireceğiz. Hukuk, iktisadi ve idari bilimler ve İletişim Fakülteleri ile temasa geçtik. Bizim de desteğimizle Meclis odaklı yüksek lisans ve doktora çalışmaları teşvik edilecek. Ayrıca, ülkemizde burslu okuyan yabancı öğrencilere yönelik olarak düzenlenen yasama staj programları devam edecek'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...