TBMM’nin güvenliğini sağlayan askeri taburun kaldırılması kararının ardından, sadece Meclis’te görev yapacak 300 kişilik özel bir koruma birliği kuruluyor. Ne polis ne asker olacak bu birlik, TBMM Başkanlığına bağlı olacak. 300 kişi yetenek sınavları ile seçilecek.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve AK Partili TBMM Başkanvekilleri Sadık Yakut ile Mehmet Sağlam imzasıyla Meclis Başkanlığı’na sunulan yasa teklifi ile TBMM askeri taburunun görevi 1 Ocak 2015’den itibaren sona erecek. Meclis özel birlik tarafından korunacak. Bu tarihe kadar TBMM kampüsü içinde görev yapan askeri birlik ile İçişleri Bakanlığına bağlı polis kuvveti mevcut haliyle çalışmalarını sürdürecek.

AKADEMİ MEZUNU
Gazeteport'un haberine göre; TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam koruma görevini üstlenecek güvenlik biriminin Silahlı kuvvetler ya da emniyete bağlı olmayacağını belirterek, "Doğrudan doğruya Meclis Başkanlığına bağlı kendi iç güvenliğini sağlayan bir birim oluşturulacak. 250-300 kişi civarında olabilir. Bu birim için güvenlik akademisi mezunu şartı da aranabilir. Bunlar mutlaka belli sınavlardan geçmiş, niteliği olan insanlar olacak" dedi.

TBMM’nin güvenliğini halen Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı bir askeri tabur ile, Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı TBMM Koruma Müdürlüğü polisi sağlıyor. İstanbul’daki Milli Saraylar da TBMM Koruma Müdürlüğünün denetimi altında bulunuyor.