Meclis'te bardaklı, küfürlü kavga

Meclis Genel Kurulu'nda BDP'li Sırrı Sakık ile AK Partili Metiner arasında başlayan sözlü tartışmanın kavgaya dönüşmesini araya giren milletvekilleri engelledi. Sakık, "Sen adisin" dediği Metiner'e kürsüdeki bardağı fırlatmaya kalktı.

Anadolu Ajansı 19.12.2012 - 18:09

Meclis'te bardaklı, küfürlü kavga

TBMM Genel Kurulu'nda, BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ile AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, AK Parti Grup Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı ile BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan arasında gerginlik yaşandı.

TBMM Genel Kurulu'nda, 2011 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı'nın maddeleri üzerinde konuşan BDP'li Sakık, devletin geçmiş yıllardaki bazı uygulamalarını eleştirdi.

Askerlerin o yıllarda bir köye giderek erkeklere işkence yaptığını ileri süren Sakık, ''Erkeklerin soyunmasını istiyorlar. Cinsel organlarına ip bağlayarak, kadınların bu ipi çekmesini istiyorlar. 3 gün sonra köyün bütün gençleri 'çare yoksa dağ çaredir, ölüm çaredir' diyerek, bedenlerini ölümü yatırıyorlar. Bu hikayeler Batman'ın köylerinde de Bingöl'ün köylerinde de yaşanmıştır'' dedi.

Bütçede barış için bir öneri getirilmediğini iddia eden Sakık, bütçede adalet ve hukukun olmadığını savundu. Sakık, O dönemlerde öldürülen partili Kürt yöneticilerinin isimlerini saydı. Kürtlerin, onları öldüren katillerin ortaya çıkmasını istediğini ifade eden Sakık, ''Biz Kürtler yaralıyız, size yaralarımızı gösteriyoruz, yaralarımızın sarılmasını istiyoruz'' dedi.

Sakık, Uludere'de yaraların hala sarılmadığını ileri sürerek, KCK davasından 4 yıldır içeride olanların savunma bile yapamadığını savundu. Sakık, ''Bülent Arınç'ın yaptığı empatiyi siz de yapın'' diye konuştu.

AK Parti'li Metiner de ''PKK'nın şiddetine karşı çıkamıyorsanız, devletin şiddetine tek yanlı olarak karşı çıktığınızda ilkeli sayılmazsınız'' dedi.

PKK'nın şiddet tarihinde onlarca Uludere ve Kürt kanı olduğunu belirten Metiner, ''PKK bugün bölgede silahlı bir vesayet rejimi kurmak istiyor ve büyük ölçüde bunu başarmış durumdadır. Kendisinden farklı düşünen her Kürt'ü imha edilmesi gereken bir düşman olarak gören örgüttür'' dedi.

''Hadi Türk Mehmetler için ağlamıyorsunuz, Kürt Mehmetler'in hukukunu savununuz. Kürtlük adına ulus inşa etmek de bir başka düzeyde ırkçılıktır'' diyen Metiner, geçmişte ''makbul Türk'', şimdi de ''makbul Kürt'' yaratılmak istendiğini iddia etti. Metiner, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat'ın oğlunun öldürüldüğünü hatırlatarak, ''Ama O kürsüye çıktığında salonu terk edip gidiyorlar. Bu mu sizin demokrasi, özgürlük anlayışınız '' diye sordu.

'TEK DEVLET DİYEN ÖCALAN'IN KENDİSİ'
Metiner, şöyle konuştu:

''Tek devlet, tek bayrak, tek resmi dil, tek vatan diyen Öcalan'ın kendisidir. Tekçi zihniyete karşıysanız, ulu önder olarak kabul ettiğiniz Öcalan'ın bu zihniyetine neden tek bir laf etmiyorsunuz Bu mu sizin özgürlük anlayışınız Biz devletten kaynaklı şiddet politikalarına da karşıyız, örgütten kaynaklı şiddet politikalarına da karşıyız. Biz faili meçhullerle mücadele ederken, o faili meçhullerle adı anılanları yargı kararıyla Silivri'ye koyarken yargıçlarımız, Abdullah Öcalan 'Kürt meselesinde çözüm isteyenler Silivri'ye konuluyor' diyor. Öcalan bile Ergenekon davasına sahip çıkarken, siz kalkıp bugün farklı şeyler söylüyorsunuz. Kürt faşizmine hep birlikte karşı çıkmanız lazım.''

SU BARDAĞINI ATACAKTI
Metiner'in konuşmasının ardından sataşma gerekçesiyle, Sakık kürsüye geldi.

Metiner'e ''Aslında cevap vermeye değer değilsin, sen adisin'' diyen Sakık, eline aldığı su bardağını Metiner'e fırlatmak istedi, ancak su döküldü.

Sakık, Metiner'in olduğu yöne doğru yöneldi, Metiner de ayağa kalkarak kürsüye yürümek istedi. Sakık ve Metiner'i araya giren milletvekilleri durdurdu. Bu sırada iki milletvekili karşılıklı olarak birbirlerine laf attı.

BİRLEŞİME ARA VERİLDİ
Bunu üzerine TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam, birleşime ara verdi.

Sakık'ın, ''Terbiyesiz adam seni, edepsiz adam'' dediği Metiner, ''Sen edepsizin daniskasının'' yanıtını verdi. Sakık, ''Yalakalık yapıyorsun, insan değilsin'' dedi. Metiner'in ''İnsan kasabısın sen'' sözlerine, Sakık, ''sensin insan kasabı'' karşılığını verdi.

Sırrı Sakık, ''Toplumda bir karşılığın var mı senin '' derken, Metiner, ''Demokrasiye ağzınıza almayın'' dedi.

Kavaslar, arada, su dökülen kürsüyü temizledi.

Bu tartışmanın ardından, bir tartışma da AK Parti Grup Başkanvekili Bahçakapılı ile BDP'li Kaplan arasında yaşandı.

Kaplan, BDP sıralarının önüne giden Bahçakapılı'ya, ''Terbiyesizlik etme'' diye bağırdı. Bunun üzerine AK Parti'li milletvekilleri BDP sıralarına doğru yöneldi.

Önceki tartışmanın aktörü Sakık, bu sefer Kaplan ile Bahçakapılı'nın arasına girerek tartışmayı önlemek istedi. Sakık, Kaplan'ı koluna girerek arka sıralara doğru götürdü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...