Meclis'te darbe atışması

CHP’li Emine Ülker Tarhan’ın, 12 Eylül referandumu ile yapılan değişikliklere ilişkin 'darbe' değerlendirmesine, Adalet Bakanı Sadullah Ergin yanıt verdi.

NTV Haber 18.10.2011 - 18:17

Meclis'te darbe atışması

Meclis Genel Kurulu’nda darbe gerginliği yaşandı.

CHP'li Emine Ülker Tarhan, 12 Eylül 2010'da yapılan anayasa değişikliğini darbe olarak yorumlayınca Genel Kurul'da gergin anlar yaşandı. Tarhan ayrıca, "Deniz Feneri savcıları komplolarla yıldırılmaya çalışılıyor" dedi.

CHP'li vekilin sözlerine Adalet Bakanı Sadullah Ergin Yanıt verdi: "Bu ülkede biten şey vesayet sistemidir" dedi.

Ergin, Deniz Feneri soruşturmasına yönelik eleştirilere de, "12 Eylül 2010'dan sonra 812 inceleme dosyası geldi, hepsine olur verdim" ifadesini kullandı.

ERGİN'E ZİYARET
Maclis’te yaşanan bu polemiğin ardından, CHP'nin hukukçu milletvekilleri, anayasayı ihlal ettiğini savundukları Bakan Ergin’i ziyaret etti.

CHP'liler, Ergin'i kendi sorumluluk alanlarındaki konularda göreve çağırırken, görüşmede tutuklu milletvekillerinin durumu da gündeme geldi.

CHP'liler Bakan Ergin'e, aralarında Deniz Feneri ve Oda tv soruşturmalarının da olduğu 7 maddelik bir dosya sundu. CHP'liler görüşmede, cumhuriyet savcılarının hükümetin telkinlerine göre hareket etiğini savunarak, "Savcılar artık cumhuru temsil etmiyor" şikayetinde bulundu.

Bu iddiaların araştırılacağını söyleyen Bakan Ergin'e, tutuklu milletvekillerinin durumu da soruldu. Ergin, komplikasyon üretmeyecek bir formülü değerlendirdiklerini ancak CHP'nin bu konuda bir teklif getirmediğini söyledi. Ergin, sorunun yargılamaların uzun sürmesi olduğunu belirterek, bu yöndeki çalışmaların devam ettiğini hatırlattı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...