Meclis'te 'domuz' kavgası

BDP'nin İçişleri Bakanı Şahin hakkında verdiği gensoru önergesinin görüşmeleri sırasında gerginlik yaşandı. Şahin'in 'dağda kesilmiş domuz fotoğrafı' göstererek, "Vatandaşa dinini unutturmaya çalışıyorlar" sözlerine BDP'den sert tepki geldi.

Meclis'te 'domuz' kavgası

BDP'nin, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin hakkında Nevruz olaylarıyla ilgili verdiği gensoru önergesi TBMM Genel Kurulu'nda görüşüldü.


Yapılan oylamada Şahin hakkındaki gensoru önergesi kabul edilmezken görüşmelerde gergin anlar yaşandı.

Hakkındaki iddialarla ilgili söz alan Şahin'in BDP ve KCK'yı hedef alan sözleri Genel Kurul'da tartışmalara neden oldu.

Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada KCK yapılanmasına değinen Şahin, BDP'nin bu yapının bir parçası olduğunu söyledi.

Konuşmasında 'dağda kesilmiş bir domuz' fotoğrafı gösteren Şahin, "İşte bu yapı vatandaşa dinini unutturmaya çalışıyor. Bu kesilen koyun değildir, örgütün üyelerine yedirmek üzere kestiği bir domuzdur" dedi.

Bazı BDP'li belediyelerin zerdüştlük simgeleri kullandığı ve halkı İslam'dan uzaklaştırmaya çalıştığını yine bazı fotoğraflar göstererek anlatan Şahin, bu akımın Abdullah Öcalan'ı peygamber olarak kabul etmeye dönük adımlar attığını iddia etti.

FATİHA'YI OKUSUN
Şahin'in bu iddialarına BDP'liler sert tepki gösterdi.

Kürsüde söz alan Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Kürt halkının dinine hakaret edildiğini söyledi.

Türk, ''Yıllardan beri bu parlamentodayım, bu kadar seviyesiz, halkıyla alay eden, inançları rencide eden böyle bir konuşmaya şahit olmadım. Sayın Bakan'ın halkımızdan özür dilemesi gerekiyor. Hiç kimse Kürtlere dinini öğretemez. Sayın Bakan buraya gelsin tartışalım. Bir Fatiha okuyabiliyor mu? Sanki kendisi çok dindar'' şeklinde konuştu.

MİLLETVEKİLLERİNİN TELEFONU DİNLENDİ
Görüşmelerde ortamı geren bir diğer konu da BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da Şahin'in İdris Naim Şahin'in milletvekillerinin telefonlarını gizlice dinlediklerini ifade ettiğini'' öne sürmesi oldu. Kaplan, "Bu bir suçtur. Böyle bir bakan normal demokrasilerde 1 saniye görevde kalamaz" dedi.

BDP Muş milletvekili Sırrı Sakık da Şahin'e hitaben, ''Siz hangi milletvekillerinin telefonunu dinlediyseniz çıkıp burada açıklamazsanız namertsiniz, alçaksınız" şeklinde tepki gösterdi.

Gergin geçen görüşmelerin ardından yapılan oylamada Şahin hakkında verilen gensoru önergesi reddedildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...